Εορταστικές εκδηλώσεις για τα 200 χρόνια απο την Ελληνική Επανάσταση στην Ελληνική κοινότητα και τα σχολεία της Κινσάσας, Λ.Δ. Κονγκό

Η Ελληνική Κοινότητα και τα Ελληνικά Σχολεία, τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα ατομικής προστασίας και σύμφωνα με τις οδηγίες της υπεύθυνης των Σχολείων, Ιατρού κας Παρασκευής Τριανταφύλλου, εόρτασαν με υπερηφάνεια τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821.

Οι Εκδηλώσεις ξεκίνησαν με τη Δοξολογία στον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου, ο οποίος βρίσκεται στον αύλειο χώρο της Ελληνικής Κοινότητας και κατόπιν πραγματοποιήθηκε η παρέλαση των μαθητών των Σχολείων. Στη συνέχεια προβλήθηκε το μήνυμα της Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας κας Κατερίνας Σακελλαροπούλου προς τους απόδημους Έλληνες. Ακολούθησαν οι ομιλίες της Πρέσβεως της Ελλάδας στην Κινσάσα κας Καλλιόπης Ντούτη, ο χαιρετισμός του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη κ.κ. Νικηφόρου και του Προέδρου της Ελληνικής Κοινότητας Κινσάσας κ. Γεράσιμου Ντούνη.

Εκ μέρους των Σχολείων, τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε ο Διευθυντής των Σχολείων Μαθηματικός κ. Γεώργιος Λεργιός. Οι μαθητές των Σχολείων απήγγειλαν ποιήματα, χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς και παρουσίασαν με μεγάλη επιτυχία τη θεατρική παράσταση: «Παραμονές της Επανάστασης 1821». Τη Σχολική εορτή επιμελήθηκαν η φιλόλογος κ. Ευφροσύνη Μπούρα και ο Δάσκαλος κ. Νικόλαος Σαρρής.

Ακολούθησε δείπνο, το οποίο προσέφερε η Ελληνική Κοινότητα Κινσάσας.

Θεατρική παράσταση «Παραμονές της Επανάστασης 1821»

Εορταστικές εκδηλώσεις για τα 200 χρόνια της επανάστασης στην Κινσάσα

Παρακάτω μπορείτε να διαβάσετε τον πανηγυρικό του εορτασμού των 200 ετών απο την ελληνική επανάσταση απο τον διευθυντή των εκπαιδευτηρίων Ελληνικής Κοινότητας Κινσάσας, κ. Γεώργιο Λεργιό