Εορτασμοί της επετείου της 25ης Μαρτίου στην Λουσάκα, Ζάμπιας – 2021

Τ.Ε.Γ. ΛΟΥΣΑΚΑΣ,   28/03/2021 Γράφει η δασκάλα του ΤΕΓ, κυρία Κ. Παπαγιαννάκη

Σήμερα το Τ.Ε.Γ. Λουσάκας γιόρτασε την επέτειο της 25ης Μαρτίου, στον χώρο της Ελληνικής Κοινότητας. Στον Ι.Ν. του Αγίου Αλεξάνδρου μετά τη Θεία Λειτουργία εψάλη Πανηγυρικός για την επέτειο των 200 χρόνων από την επίσημη ημερομηνία της έναρξης της Ελληνικής Επανάστασης.

Ακολούθησε η γιορτή του Τ.Ε.Γ. με ομιλία από τον Πρόεδρο της Ελληνικής Κοινότητας κ. Λιακόπουλο Γιώργο και ομιλία από την Υπεύθυνη Δασκάλα του Τ.Ε.Γ.,  κ. Παπαγιαννάκη Καλλιόπη. Μετά ακούστηκαν ποιήματα από τους μαθητές και τις μαθήτριες του τμήματος. Τα ποιήματα ήταν πονήματα αξιόλογων ποιητών μας, εμπνευσμένα από σημαντικά ιστορικά γεγονότα του αγώνα. Τηρήθηκε ιστορική σειρά και μικρή αναφορά στο ιστορικό γεγονός κατά την παρουσίασή τους.

Τέλος οι μαθητές /τριες κρατώντας την Ελληνική σημαία και όλοι οι παρόντες πορεύθηκαν προς το Μνημείο των Ηρώων όπου έγινε επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων.

Η τελετή έκλεισε με τον ψαλμό του Εθνικού Ύμνου της Ζάμπιας και της Ελλάδας.

Παρόντες ήταν οι  γονείς των μαθητών /τριών και πολλοί πάροικοι.