Υλοποίηση Ημερίδας στο Γιοχάνεσμπουργκ για την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας

«Η Ελληνική γλώσσα ως πνευματική κληρονομιά στον σύγχρονο κόσμο».

Η ημερίδα διοργανώθηκε από το Γραφείο Εκπαίδευσης Γιοχάνεσμπουργκ και τη Σχολή Σαχέτι υπό την αιγίδα του Γενικού Προξενείου και με τη στήριξη της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ν. Αφρικής. Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν και απηύθυναν χαιρετισμό ο Γενικός Πρόξενος της Ελλάδας στο Γιοχάνεσμπουργκ, κ. Ι. Χατζαντωνάκης και ο εκπρόσωπος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ν. Αφρικής, κ. Δ. Κουτάκης. Επίσης απηύθυνε βιντεοσκοπημένο χαιρετισμό η υφυπουργός Παιδείας και αρμόδια για την Ελληνόγλωσση Εκπαίδευση, κα Σοφία Ζαχαράκη.  Παραβρέθηκαν, ακόμη, και παρακολούθησαν την ημερίδα η πολιτιστική σύμβουλος Γεν. Προξενείου Γιοχάνεσμπουργκ Δρ Μαριλένα Γρίβα, ο Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου της Σχολής Σαχέτι, Δρ Α. Στεφάνου, Ο Γενικός Δ/ντής της Σχολής, κ W. Taylor, σύσσωμος ο εκπαιδευτικός κόσμος, οι Πρόεδροι του Λυκείου Ελληνίδων και της Παναθηναϊκής Οργάνωσης Γυναικών (παραρτήματα Ν. Αφρικής), ο Πρόεδρος της Κρητικής Αδελφότητας Δρ. Μιχάλης Παυλάκης, ο πρόεδρος της Ελληνικής κοινότητας Πρετόριας, κ. Ζαχαρίας Καλουλάς, εκπρόσωποι Ελληνικών Κοινοτήτων και Σωματείων, γονείς μαθητών και πάροικοι.

Ο Συντονιστής Εκπαίδευσης, Δρ Γεώργιος Βλάχος, η Δ/ντρια των Ελληνικ ών Σπουδών της Σχολής Σαχέτι, κα Τόνια Παπάζογλου, η Υποδ/ντρια Ελληνικών Σπουδών Νηπιαγωγείου και Παιδικού σταθμού της Σχολής Σαχέτι, κα Στέλλα Καραγιάννη, o Ε

μπορικός και Οικονομικός Σύμβουλος της Πρεσβείας, κ. Απόστολος Μιχαλόπουλος, εκπαιδευτικοί της Σχολής Σαχέτι και Κοινοτικών Σχολείων, αλλά και ιστορικοί ερευνητές παρουσίασαν θέματα σχετικά με την αξία, το ρόλο και τη συμβολή της ελληνικής γλώσσας στο σύγχρονο κόσμο:

• Η Αξία και η προσφορά της ελληνικής γλώσσας,
  • Οι διαδρομές της ελληνικής γλώσσας στο χώρο και στο χρόνο
  • Η σχέση της ελληνικής γλώσσας με τις επιστήμες (ιατρική, θετικές επιστήμες, λογοτεχνία,  φιλοσοφία), αλλά και η συμβολή της στην διάδοσή τους
  • Ελληνική γλώσσα και  Χριστιανισμός
  • Η Μουσικότητα της αρχαίας ελληνικής γλώσσας
  • Παιδική λογοτεχνία και η ελληνική γλώσσα
  • Η φιλία ως κορυφαία έννοια της Αριστοτελικής Ηθικής
  • Η Γραμμική Β΄ ως πρώτη γραπτή γλώσσα της Ευρώπης,
  • Η συμβολή του εμπορίου στην εξάπλωση της ελληνικής γλώσσας και του πολιτισμού
  • κ. ά

Την εκδήλωση παρουσίασαν οι εκπαιδευτικοί της Σχολής Σαχέτι, η κα Νέλλη Ζαφειριάδου και  ο κ. Δημήτρης Στεργίου.

Η φωτογραφική κάλυψη έγινε από τον μαθητή της Σχολής, Άγγελο Μιχαήλ Χουβαρδά.

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΕ ΘΕΜΑ: «Η Ελληνική γλώσσα ως πνευματική κληρονομιά στον σύγχρονο κόσμο» from gsejohann