Σχολή Saheti – Εκπαιδευτήρια Παναγία Προυσιώτισσα – Ένα ταξίδι φιλίας αρχίζει

Εκπαιδευτικοί: Ευαγγελία Αραβανή – Στέλλα Καραγιάννη

Την Πέμπτη 29 Μαΐου 2019 πραγματοποιήθηκε η πρώτη τηλεδιάσκεψη μεταξύ των μαθητών των Ελληνικών της Τρίτης Δημοτικού (επίπεδο ενδιάμεσο) της Σχολής Σαχέτι και των μαθητών της Τρίτης Δημοτικού του ελληνικού σχολείου «Παναγία Προυσιώτισσα», που βρίσκεται στην πόλη Αγρίνιο του νομού Αιτωλοακαρνανίας στην Ελλάδα. Η συγκεκριμένη δράση αποτελεί το πρώτο βήμα με στόχο την αδερφοποίηση των δύο σχολικών μονάδων. Στο πλαίσιο αυτό, στην πρώτη αυτή συνάντηση, οι μαθητές και των δύο σχολείων παρουσίασαν τους εαυτούς τους. Οι μαθητές της Σχολής Σαχέτι συστήθηκαν χρησιμοποιώντας την ελληνική γλώσσα, ενώ οι μαθητές του σχολείου «Παναγία Προυσιώτισσα» έκαναν το ίδιο μιλώντας Αγγλικά. Για την υλοποίηση αυτής της δράσης συνεργάστηκαν οι ιδιοκτήτριες και εκπαιδευτικοί του σχολείου «Παναγία Προυσιώτισσα», κα Φρόσω Μπαλαούρα, κα Αγγελική Μπαλαούρα και η καθηγήτρια Αγγλικών κα Χορταριά, καθώς επίσης και οι εκπαιδευτικοί της Σχολής Σαχέτι, κα Ευαγγελία Αραβανή και κα Στέλλα Καραγιάννη. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Συντονιστής Εκπαίδευσης του Γενικού Προξενείου της Ελλάδας στο Γιοχάνεσμπουργκ, κος Γεώργιος Βλάχος, η διευθύντρια του τμήματος Ελληνικών Σπουδών της Σχολής Σαχέτι, κα Τόνια Παπάζογλου και η κα Έλφη Μπαλτσούκου, Grade Controller του Ελληνικού Τμήματος του Δημοτικού της Σχολής Σαχέτι.