ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940 ΣΤΟ ΧΑΡΑΡΕ

Η εθνική επέτειος της 28ης Οκτωβρίου γιορτάστηκε στο Χαράρε με εκδηλώσεις που έλαβαν χώρα στο καθεδρικό ναό της Αγίας Τριάδος και στα Ελληνικά Σχολεία Χαράρε.

Στις 23 Οκτωβρίου στον Ιερό Ναό της Αγίας Τριάδος τελέστηκε Θεία Λειτουργία και Δοξολογία παρουσία των διπλωματικών αρχών Ελλάδος και Κύπρου, της Ελληνικής Κοινότητας Χαράρε, των Ελληνικών Σωματείων, των Ελληνικών Σχολείων και πλήθος μελών της Παροικίας μας. Ακολούθησε κατάθεση στεφάνων, παρέλαση των μαθητών και δεξίωση που παρέθεσε η Ελληνική Κοινότητα σε όλους τους παρευρισκομένους.

Στις 27 Οκτωβρίου, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δημοτικού σχολείου, οι μαθητές των σχολείων μας παρουσίασαν την καθιερωμένη γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Παρόντες οι διπλωματικές και θρησκευτικές αρχές Ελλάδος και Κύπρου, ο Πρόεδρος της Ελληνικής Κοινότητας, Πρόεδροι Ελληνικών Σωματείων, μέλη της Παροικίας μας και πλήθος γονέων.

Αυτή τη χρονιά η γιορτή ήταν αφιερωμένη σε τέσσερις μεγάλους Έλληνες καλλιτέχνες που πήραν μέρος στον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο, τον ποιητή Οδυσσέα Ελύτη, τον θεατρικό συγγραφέα Ιάκωβο Καμπανέλη και τους συνθέτες Μάνο Χατζιδάκι και Μίκη Θεοδωράκη. Μέσα από τη ζωή τους και το έργο τους, οι μαθητές/τριες παρουσίασαν ένα σύντομο χρονικό της πορείας της Ελλάδας στον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο. Την επιμέλεια της γιορτής είχε η εκπ/κός Φωτεινή Κουφογάζου.

Η γιορτή ξεκίνησε με τους εθνικούς ύμνους Ελλάδος και Ζιμπάμπουε καθώς και με την Προσευχή «Συ που κόσμους κυβερνάς». Ακολούθησε επετειακή ομιλία από τον πρέσβη της Ελλάδας στο Χαράρε κ. Λ. Κοντοβουνήσιο.

• Τραγούδι « Η βαρκούλα» – Νηπιαγωγείο, Α΄& Β΄ Δημοτικού
  • Τραγούδι «Ρίχνω την καρδιά μου στο πηγάδι» – Β΄& Γ΄ Δημοτικού

Στίχοι:   Ιάκωβος Καμπανέλλης,    Μουσική:   Μάνος Χατζιδάκις

• Τραγούδι «Άμα τελειώσει ο πόλεμος» – Αγόρια Δ΄ Δημοτικού

Στίχοι: Ιάκωβος Καμπανέλλης,    Μουσική:   Μίκης Θεοδωράκης

• Τραγούδι «Έκτορας και Ανδρομάχη» – Κορίτσια Δ΄ Δημοτικού

Στίχοι: Ιάκωβος Καμπανέλλης,   Μουσική:   Μάνος Χατζιδάκις

• Τραγούδι «Του μικρού βοριά» – Ε΄& Στ΄ Δημοτικού

Στίχοι:   Οδυσσέας Ελύτης,   Μουσική:   Μίκης Θεοδωράκης

• Χορός Κερκυραϊκός χορός «Ρούγα»

από το κλαμπ Ελληνικών χορών του Δημοτικού Σχολείου

• Χοροί Ποντιακός χορός «Τικ»

Ποντιακός χορός «Κότσαρι»

από το κλαμπ Ελληνικών χορών του Γυμνασίου

• Τραγούδι «Άσμα Ασμάτων» Ζ΄ Δημοτικού

Στίχοι: Ιάκωβος Καμπανέλλης,  Μουσική:   Μίκης Θεοδωράκης

• Τραγούδι «Στην ποταμιά σωπαίνει το κανόνι» – Γυμνάσιο

Στίχοι : Ιάκωβος Καμπανέλλης,  Μουσική  : Μάνος Χατζιδάκις

• Χορός  «Χασάπικος»

από το κλαμπ Ελληνικών χορών του Γυμνασίου

• Τραγούδι     «Του μικρού βοριά»

Από την Ορχήστρα του Δημοτικού σχολείου

• Κλείσιμο της εκδήλωσης από τη Διευθύντρια της Ελληνικής Ακαδημίας κ. S. Joscelyn

Μετά το πέρας των εκδηλώσεων, ακολούθησε δεξίωση σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο στο προαύλιο του Σχολείου, που πρόσφερε η Ελληνική Κοινότητα και ετοίμασαν με πολύ φροντίδα τα μέλη του Συνδέσμου Γονέων και Κηδεμόνων Greek Fun Club.

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ

ΕΠΕΤΕΙΟΣ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016 - ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΧΑΡΑΡΕ ΖΙΜΠΑΜΠΟΥΕ from gvlachos