Παρουσία των Ελληνικών Σχολείων Λουμπουμπάσι – Κονγκό στην Σύνοδο της Βουλής των Εφήβων

IMG_3881 (1)Γράφει η εκπ/κός του σχολείου, Χαντζή Δημητρούλα

Ο μαθητής Τσαγκάρης  Μιχαήλ εκπροσώπησε τα Ελληνικά  Σχολεία του Λουμπουμπάσι ως ένας από τους 300 έφηβους βουλευτές στην ΚΑ΄ Σύνοδο της Βουλής των Εφήβων που πραγματοποιήθηκε από τις 7 έως τις 11 Ιουλίου 2016.  Ορισμένες από τις εργασίες της Βουλής παρακολούθησε και το αναπληρωματικό μέλος του σχολείου μας, ο μαθητής Νικόλαος Πηγαδάς.

Συνολικά, στη Βουλή των Εφήβων συμμετείχαν 286 Έφηβοι Βουλευτές, οι οποίοι επελέγησαν μέσα από διαδικασία διαγωνισμού που διενεργήθηκε στην Β΄ Τάξη Λυκείου όλων των σχολείων του απανταχού ελληνισμού. Οι μαθητές μέσα από βιωματικές δραστηριότητες απέκτησαν πλούσιες εμπειρίες και γνώσεις σε θέματα κοινοβουλευτικών αρχών και διαδικασιών και έζησαν την εμπειρία των χώρων όπου εκτυλίσσονται οι κοινοβουλευτικές διαδικασίες. Συμμετείχαν σε ανοιχτή διαβούλευση ενόψει του Εθνικού Σχεδίου Δράσης για τα Δικαιώματα του Παιδιού που εκπονεί το Υπουργείο Δικαιοσύνης σε συνεργασία με το Συνήγορο του Παιδιού και στην Ολομέλεια, ενώπιον του Προέδρου της Βουλής, του Πρωθυπουργού, του Υπουργού Δικαιοσύνης, βουλευτών και πολιτικών αρχηγών, κατέθεσαν προτάσεις και επίκαιρες ερωτήσεις για θέματα που απασχολούν την ελληνική κοινωνία.

Πήραν μέρος σε ηλεκτρονικό φόρουμ που λειτούργησε υπό την εποπτεία των μελών της επιτροπής του προγράμματος της Βουλής των Εφήβων, δούλεψαν χωρισμένοι σε ομάδες και είχαν  την ευκαιρία να ανταλλάξουν απόψεις με ειδικούς (Πρόεδρο ΙΕΠ, πανεπιστημιακούς καθηγητές, ψυχιάτρους, επιμελητές ανηλίκων, οικονομολόγους) γύρω από τα θέματα που συζητούσαν. Ήρθαν σε επαφή με εκπροσώπους του πολιτικού προσωπικού και είχαν ελεύθερη συζήτηση με βουλευτές της Βουλής των Ελλήνων.

Είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο Ελληνικό Κοινοβούλιο, να επισκεφτούν την Ακρόπολη, να παρακολουθήσουν παράσταση εφηβικού θεάτρου στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης και μουσικές εκδηλώσεις από μαθητές, στο προαύλιο του Κοινοβουλίου. Γνωρίστηκαν και δημιούργησαν σχέσεις με παιδιά απ’ όλη την Ελλάδα και τον απόδημο Ελληνισμό.

Γενικά, η σύγκληση της Ολομέλειας της Βουλής των Εφήβων αποτέλεσε και φέτος για τους νέους μας μια ευκαιρία για εθνική αναβάπτιση και ανταλλαγή απόψεων και θέσεων για τα σύγχρονα προβλήματα που αντιμετωπίζει σήμερα τόσο ο ελληνισμός, όσο και η ανθρωπότητα.