Τα επιμορφωτικά σεμινάρια που υλοποιήθηκαν από 21-24 Μαρτίου 2016 με τον Κ. Δαμανάκη

Με πρωτοβουλία της  κας Αναστασίας Κρυσταλλίδη (υπεύθυνης εκπαιδευτικών θεμάτων στην ομοσπονδία Κοινοτήτων και Σωματείων Ν. Αφρικής και πρώην Δντριας της Σχολής ΣΑΧΕΤΙ)  και με κάλυψη των εξόδων από την Ομοσπονδία βρέθηκε κοντά μας από 21-24 Μαρτίου 2016 ο Ομότιμος καθηγητής και για πολλά χρόνια υπεύθυνος του έργου Παιδεία Ομογενών, κ. Μιχάλης Δαμανάκης.

Κατά το διάστημα της παρουσίας του κ. Δαμανάκη στον Γιοχάνεσμπουργκ  έγιναν πολλές γόνιμες και εποικοδομητικές συζητήσεις για το εκπαιδευτικό υλικό και τα βιβλία του ΕΔΙΑΜΜΕ, για μεθόδους διδασκαλίας, για την εξ αποστάσεως  και ηλεκτρονική διδασκαλία, για τρόπους βελτίωσης της παρεχομένης εκπαίδευσης όσον αφορά τη διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας και του ελληνικού πολιτισμού, για τις επιμορφωτικές ανάγκες των εκπαιδευτικών και την κάλυψη τους, για την πορεία και το μέλλον της ελληνόγλωσσης εκπαίδευσης στο εξωτερικό.

Αποτυπώθηκε η κατάσταση της εκπαίδευσης τόσο στα απογευματινά ΤΕΓ, όσο και στο ΣΑΧΕΤΙ.

Ωστόσο, και επειδή ο χρόνος ήταν περιορισμένος τα σεμινάρια πήραν την μορφή  ενημερωτικών συναντήσεων.

Η αξία αυτών των συναντήσεων έγκειται στο γεγονός ότι τέθηκαν οι προβληματισμοί, οι ανησυχίες, καταγράφτηκαν οι εκπαιδευτικές ανάγκες  όσον αφορά την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών, παρουσιάστηκε εκπαιδευτικό υλικό και δεσμευτήκαμε  όλοι ότι θα είμαστε σε συχνή επαφή και επικοινωνία με το Πανεπιστήμιο της Κρήτης  και το ΕΔΙΑΜΜΕ  το οποίο θα μπορεί εξ αποστάσεως  να καλύψει τις επιμορφωτικές αυτές ανάγκες των εκπαιδευτικών και να μας καθοδηγήσει, στοιχεία τα οποία θα επιφέρουν βελτίωση της παρεχομένης ελληνόγλωσσης εκπαίδευσης  τόσο στα απογευματινά σχολεία όσο και στο ΣΑΧΕΤΙ.

Η παρουσία του κ. Δαμανάκη αλλά και οι συζητήσεις που έγιναν  ήταν εποικοδομητικές, αφού έθεσαν την βάση για μελλοντική, μόνιμη και σταθερή συνεργασία  και υποστήριξη από το Πανεπιστήμιο  της Κρήτης στα θέματα που μας αφορούν.

ενδεικτικές φωτογραφίες

ενδεικτικές φωτογραφίες από εισήγηση του κ. Δαμανάκη from gvlachos