ΤΕΓ Πρετόριας

Εορτασμοί του ΤΕΓ Πρετόριας για την επέτειο της 25ης Μαρτίου – 2021

Γράφει η εκπαιδευτικός του ΤΕΓ, κα Ελένη Κωλέττη.

«Η γιορτή του σχολείου μας, για να τιμήσουμε τα 200 χρόνια από την Ελληνική επανάσταση, είναι αφιερωμένη στην ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ. Αυτό το κορυφαίο ιστορικό γεγονός μας προκαλεί συναισθήματα συγκίνησης και υπερηφάνειας. Η νύχτα της Εξόδου έχει μείνει στην ιστορία σαν σύμβολο εθελούσιας θυσίας στο βωμό της Ελευθερίας και αποτελεί μία από τις ιστορικότερες στιγμές για την ανθρωπότητα»

Δείτε ένα απόσπασμα απο το θεατρικό των μαθητών του ΤΕΓ Πρετόριας στον παρακάτω σύνδεσμο:

Video – αφιέρωμα στην Ημέρα Εληνικής Γλώσσας – Φεβρ. 2021.

Η γιορτή των 3 Ιεραρχών – 30 Ιανουαρίου

Σήμερα τιμούμε τους  Τρεις Ιεράρχες ως Προστάτες των Γραμμάτων, αφού ως πρότυπα αγιότητας και αληθινοί εργάτες της αλήθειας,  με τη βαθιά τους πίστη, την υψηλή θεολογική γνώση και τη φιλοσοφική τους κατάρτιση, πέτυχαν να συνδέσουν την αλήθεια της αποκαλύψεως του Θεού με την ανθρώπινη Ελληνική φιλοσοφική σκέψη, δείχνοντας  τον δρόμο μιας μόρφωσης με αλήθεια και ανθρωπιά.

Η μεγάλη παιδαγωγική αξία της διδασκαλίας και των συγγραμμάτων τους για την ορθή αγωγή και ανατροφή των νέων είναι αξεπέραστη και διαχρονική.

Χαρακτηριστικά είναι τα λόγια των μαθητών μας (ΤΕΓ Πρετόριας – Ν. Αφρική), οι οποίοι αν και Έλληνες 3ης – 4ης γενιάς,  μιλούν με πολύ ωραία ελληνικά  για τους 3 Ιεράρχες.

Ας ακούσουμε τι λένε για το Λόγο των 3 Ιεραρχών   στο 3λεπτο video που ετοίμασαν με τη δασκάλα τους:

Η επέτειος για τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου στην Ελληνική κοινότητα και στο ΤΕΓ Πρετόριας – Ν. Αφρική – 2020

Γράφει η εκπαιδευτικός Ελένη Κωλέττη

Η ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΤΗΣ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΓ ΠΡΕΤΟΡΙΑΣ – Ν. ΑΦΡΙΚΗ from gsejohann

Δείτε την διαδικτυακή εκδλήλωση του εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου απο το ΤΕΓ Πρετόριας στον παρακάτω σύνδεσμο:

Εναρξη Σχολικής χρονιάς – αγιασμός στο Ελληνικό Σχολείο (ΤΕΓ) Πρετόριας – Ν. Αφρικής, 2020

Γράφει η εκπαιδευτικός του ΤΕΓ, κ. Ελένη Κωλέττη

ΕΝΑΡΞΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ- ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΕΓ ΠΡΕΤΟΡΙΑΣ, Ν. ΑΦΡΙΚΗΣ from gsejohann

Εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας στο ΤΕΓ Πρετόριας, 2020

Γράφει η εκπαιδευτικός του ΤΕΓ, κα Ελένη Κωλέττη

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΣΤΟ ΤΕΓ ΠΡΕΤΟΡΙΑΣ from gsejohann

Η 5ΕΤΙΑ  (2012-2016) ΤΩΝ ΕΚΠ/ΚΩΝ ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΚΟΚΛΙΑΤΗ ΣΤΟ ΤΕΓ ΠΡΕΤΟΡΙΑΣ. ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ