Σχολή Σαχέτι Ελληνικό τμήμα 2020

Διαδικτυακή εκδήλωση της Σχολής Σαχέτι στην Ν. Αφρική για τους Ιδρυτές και τα Γενέθλια της Σχολής – Τρίτη 2 Ιουνίου 10.00 ώρα Ελλάδας

Την Τρίτη 2 Ιουνίου 10:00 –  11:00  ώρα Ελλάδος η Σχολή Σαχέτι πραγματοποίησε διαδικτυακή εκδήλωση για τους Ιδρυτές της και για τα Γενέθλια του σχολείου.
Την εκδήλωση χαιρέτισε  ως επίσημος καλεσμένος ομιλητής ο Αξιότιμος Υφυπουργός Εξωτερικών αρμόδιος για θέματα Απόδημου Ελληνισμού, Δρ. Κωνσταντίνος Βλάσσης. Τον ευχαριστούμε πολύ για την ανταπόκρισή του να απευθύνει χαιρετισμό, για τα θερμά και ενθαρρυντικά του λόγια και για το έμπρακτο ενδιαφέρον που δείχνει για τον Απόδημο Ελληνισμό και για την Ελληνόγλωσση Εκπαίδευση στο Εξωτερικό.
Η Σχολή Σαχέτι θεωρείται ένα από τα κορυφαία σχολεία της Νοτίου Αφρικής όσον αφορά στα ακαδημαϊκά αποτελέσματα για την εισαγωγή των μαθητών στα Πανεπιστήμια, αλλά και όσον αφορά στην πολύπλευρη μόρφωση που δίνει στους μαθητές της με το «Γνώθι Σαυτόν» και τις αξίες του ελληνικού πολιτισμού.
Η λειτουργία της  ξεκίνησε το 1974, ενσαρκώνοντας την ιδέα, το όραμα και τις ελπίδες των πρώτων Ελλήνων μεταναστών. Η παρουσία, της ιστορικής πλέον μορφής, του κ. Γεωργίου Μπίζου, δικηγόρου του Νέλσον Μαντέλα, στην ολοκλήρωση της προσπάθειας ανέγερσης και έναρξης λειτουργίας της Σχολής Σαχέτι ήταν καθοριστική.  Διδάσκονται και οι 1.300 μαθητές (60% ελληνικής καταγωγής) την ελληνική γλώσσα και τον ελληνικό πολιτισμό (στοιχεία ιστορίας, μυθολογίας, θρησκευτικών, ελληνικό παραδοσιακό και χορό και μουσική).
Δείτε το βίντεο της εκδήλωσης:

Ημέρα μνήμης της Γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού – Διαδικτυακή εκδήλωση απο τη Σχολή Σαχέτι 2020

Την Παρασκευή 22 Μαΐου η Σχολή Σαχέτι πραγματοποίησε με επιτυχία διαδικτυακή εκδήλωση στα πλαίσια της Ημέρας Μνήμης της Γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού. Παρακάτω ακολουθούν το πρόγραμμα και το βίντεο της εκδήλωσης.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης:

Saheti School - Commemoration Day of the Pontian - Greek Genoside from gsejohann

Το βίντεο της διαδικτυακής εκδήλωσης:

Σχολή Σαχέτι – Κορωνοϊός – ΚΑΙ Ο ΧΟΡΟΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ…

Σχολή Σαχέτι – Κορωνοϊός - ΚΑΙ Ο ΧΟΡΟΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ... from gsejohann

Δείτε μερικά βίντεο:

ΙΣΣΟΣ:   https://www.youtube.com/watch?v=Tq7qAjfBrlY&feature=youtu.be

ΠΗΔΗΧΤΟΣ ΡΟΔΟΥ:  https://www.youtube.com/watch?v=x7QzUd0sTNc&feature=youtu.be

Αγιασμός και κοπή βασιλόπισας στο Πλάνο Στήριξης των Ελληνικών – Σχολή Σαχέτι, 22 Φεβρουαρίου 2020

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ ΣΤΟ ΠΛΑΝΟ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ – ΣΧΟΛΗ ΣΑΧΕΤΙ – 22 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020 from gsejohann

Ο Εορτασμός για την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας στη Σχολή Saheti – 10 Φεβρουαρίου 2020

Σχολή ΣΑΧΕΤΙ- Εορτασμός για την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας from gvlachos