Ελληνική Κοινότητα και σχολείο East London

Εορταστικές εκδηλώσεις της Ελληνικής Κοινότητας East London, Ν. Αφρικής για τα 200 χρόνια της ανεξαρτησίας.

Γράφει ο πάτερ Γιώργης,  ιερέας της Ελληνικής Κοινότητας  East London  Ν. Αφρικής

Με τιμη και υπερηφανεια , η Ελληνικη Κοινοτητα του East London της Νοτίου Αφρικής ,εορτασε μαζι με τους μικρους μαθητες του Ελληνικου Σχολειου , τα 200 χρονια απο την Ανεξαρτησια μας.
Με Δοξολογια , καταθεση στεφανων , αλλα κυριως τα παιδια εδωσαν το στιγμα της ημερας!!! Η Δασκαλα τους κ. Δεσποινα Λαμπριανιδου, ειχε δωσει στο καθε παιδι ενα ποιημα γυρω απο την μορφη ενος ηρωα, το καθε παιδι ειχε ζωγραφισει τον ηρωα του, και γινοταν ενα με την απαγγελια.
Ο Προεδρος της Κοινοτητος . κ Σαραντος Μανωλελλης σε χαιρετισμο προς τα μελη της , τονισε πως η νικη στην ψυχη και οχι στα αψυχα οπλα,και οτι τα παιδια της Ελληνικης κοινοτητος, θα καταφερουν να γινουν συνεχιστες της ενδοξης ιστοριας μας.
Δείτε παρακάτω φωτογραφικό υλικό της εκδήλωσης:
Εορτασμοί 200 ετών απο την Ελληνική Επανάσταση στο East London, Ν. Αφρικής

Δείτε το οκτασέλιδο φυλλάδιο της Ελληνικής κοινότητας East London για τα 200 χρόνια απο την επέτειο της ελληνικής επανάστασης :

200 Χρόνια Ελευθερίας - 200 YEARS OF INDEPENDENCE 1821 - 2021 from gsejohann

Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας στην Ελληνική Κοινότητα του East London, Ν. Αφρική, 2020

Γράφει η εκπαιδευτικός του σχολείου κα Δέσποινα Λαμπρινίδου

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ EAST LONDON Ν. ΑΦΡΙΚΗ from gsejohann

Το Πάσχα των Ελλήνων στην Ελληνική Κοινότητα East London– Ν. Αφρικής !-  Χριστός Ανέστη !!!

Γράφει ο π.  Γεώργιος Πιτταράς – Ιερέας της Κοινότητας.

Κάθε γιορτή της Εκκλησίας έχει το δικό της χρώμα, τη δική της θέση μέσα στον εορτολογικό κύκλο. Αναμφίβολα όμως, το Πάσχα βρίσκεται στην κορυφή της εορταστικής διάθεσης των όπου Γης Ορθοδόξων. Η νίκη επί του θανάτου, η χαρά της Βασιλείας εκφράζονται μοναδικά μέσα από τα γεγονότα που ξαναζεί ο λαός του Θεού μέσα στη μοναδική ατμόσφαιρα των ημερών.

Οι Έλληνες έχουμε έναν ξεχωριστό τρόπο να βιώνουμε τις άγιες τούτες μέρες. Τα πάθια του λαού μας, μέσα από τις μακρές μέρες του, αναγνωρίζονται στο χρονικό του θείου Πάθους.

Ο πόνος της Άκρας Ταπείνωσης βιώνεται αλλιώτικα σ’ ένα λαό που αναγνωρίζει στο ιστορικό του σώμα τις διαχρονικές πληγές της προδοσίας και των καρφιών της σταύρωσης. Η έκρηξη, πάλι, της ζωής μέσα από τον κατακλυσμό της Άνοιξης, συνάδει ευθέως με την έμφυτη αισιοδοξία μας, με το ανοιχτό του χαρακτήρα μας. Το οικείον και φιλικόν του εαρινού φυσικού περιβάλλοντος συστοιχίζεται με τη διάθεση για ανθρωπιά και έλεος.

Ενημερωτικό Δελτίο East London Απρίλιος 2018 from gvlachos

Facebook της Ελληνικής Κοινότητας και του σχολείου East London.