Ελληνικά Εκπαιδευτήρια Κοινότητας Κινσάσας, Λ.Δ. Κονγκό

102 χρόνια από τη Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου – Εκδήλωση στη μνήμη των θυμάτων, από την Ελληνική κοινότητα Κινσάσας

Genoktonia pontion kinsasa from gvlachos

Εορταστικές εκδηλώσεις για τα 200 χρόνια απο την Ελληνική Επανάσταση στην Ελληνική κοινότητα και τα σχολεία της Κινσάσας, Λ.Δ. Κονγκό

Η Ελληνική Κοινότητα και τα Ελληνικά Σχολεία, τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα ατομικής προστασίας και σύμφωνα με τις οδηγίες της υπεύθυνης των Σχολείων, Ιατρού κας Παρασκευής Τριανταφύλλου, εόρτασαν με υπερηφάνεια τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821.

Οι Εκδηλώσεις ξεκίνησαν με τη Δοξολογία στον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου, ο οποίος βρίσκεται στον αύλειο χώρο της Ελληνικής Κοινότητας και κατόπιν πραγματοποιήθηκε η παρέλαση των μαθητών των Σχολείων. Στη συνέχεια προβλήθηκε το μήνυμα της Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας κας Κατερίνας Σακελλαροπούλου προς τους απόδημους Έλληνες. Ακολούθησαν οι ομιλίες της Πρέσβεως της Ελλάδας στην Κινσάσα κας Καλλιόπης Ντούτη, ο χαιρετισμός του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη κ.κ. Νικηφόρου και του Προέδρου της Ελληνικής Κοινότητας Κινσάσας κ. Γεράσιμου Ντούνη.

Εκ μέρους των Σχολείων, τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε ο Διευθυντής των Σχολείων Μαθηματικός κ. Γεώργιος Λεργιός. Οι μαθητές των Σχολείων απήγγειλαν ποιήματα, χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς και παρουσίασαν με μεγάλη επιτυχία τη θεατρική παράσταση: «Παραμονές της Επανάστασης 1821». Τη Σχολική εορτή επιμελήθηκαν η φιλόλογος κ. Ευφροσύνη Μπούρα και ο Δάσκαλος κ. Νικόλαος Σαρρής.

Ακολούθησε δείπνο, το οποίο προσέφερε η Ελληνική Κοινότητα Κινσάσας.

Θεατρική παράσταση «Παραμονές της Επανάστασης 1821»

Εορταστικές εκδηλώσεις για τα 200 χρόνια της επανάστασης στην Κινσάσα

Παρακάτω μπορείτε να διαβάσετε τον πανηγυρικό του εορτασμού των 200 ετών απο την ελληνική επανάσταση απο τον διευθυντή των εκπαιδευτηρίων Ελληνικής Κοινότητας Κινσάσας, κ. Γεώργιο Λεργιό

Πανηγυρικός του εορτασμού των 200 ετών απο την ελληνική επανάσταση απο τον διευθυντή των εκπαιδευτηρίων Ελληνικής Κοινότητας Κινσάσας, κ. Γεώργιο Λεργιό from gsejohann

Ο ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ 28ΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΚΙΝΣΑΣΑ – Λ.Δ. ΚΟΝΓΚΌ – 2019

Γράφει ο Δντής των σχολείων, κ. Γεώργιος Λεργιός

Με μεγαλοπρέπεια, όπως κάθε χρόνο, γιορτάστηκε και φέτος στην Ελληνική Κοινότητα Κινσάσας  η Εθνική Επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Παρευρέθησαν: Ο Πρέσβης της Ελλάδας στην Κινσάσα κος Γεώργιος Παπακώστας, Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κινσάσας και Έξαρχος Κεντρώας Αφρικής κ.κ. Νικηφόρος, Ο Πρόεδρος της Ελληνικής Κοινότητας Κινσάσας κος Γεράσιμος Ντούνης, Ο Πρέσβης της Ιταλίας στην Κινσάσα κος Luca Αttanasio και πλήθος Ομογενών.

Οι μαθητές των Σχολείων μας παρουσίασαν με μεγάλη επιτυχία το θεατρικό δρώμενο: »Ένας πόλεμος ιερός». Στη θεατρική παράσταση, τονίστηκε ιδιαίτερα το αντιπολεμικό μήνυμα που ήθελαν να στείλουν οι μαθητές, λέγοντας ότι οι λαοί είναι φίλοι, αγαπούν την ειρήνη και αντιτίθενται σε κάθε πολεμική πρόκληση.

ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΙΣ 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2018 ΚΙΝΣΑΣΑ

ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΙΣ 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2018 ΚΙΝΣΑΣΑ from gvlachos

ΕΟΡΤΗ ΛΗΞΗΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ  2017 – 2018, Δευτέρα 11 Ιουνίου 2018

ΤΕΛΕΤΉ ΛΗΞΗΣ ΚΙΝΣΑΣΑ from gvlachos

ΚΙΝΣΑΣΑ, 25 ΜΑΡΤΙΟΥ-ΠΑΣΧΑ 2018

ΚΙΝΣΑΣΑ, 25 ΜΑΡΤΙΟΥ-ΠΑΣΧΑ 2018 from gvlachos

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗΝ ΚΙΝΣΑΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗΝ ΚΙΝΣΑΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ from gvlachos

ΕΟΡΤΗ ΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΚΙΝΣΑΣΑΣ

25 ΜΑΡΤΙΟΥ 2016 ΣΤΗΝ ΚΙΝΣΑΣΑ from gvlachos

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΚΙΝΣΑΣΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΚΙΝΣΑΣΑΣ ΣΑΣ ΕΥΧΟΝΤΑΙ «ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ 2016».

Πρωτοχρονιά 2016 from gvlachos

ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΓΑΠΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΚΙΝΣΑΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΚΙΝΣΑΣΑΣ

Προσφορά αγάπης από την Ελληνική Κοινότητα Κινσάσας και από τα Ελληνικά Εκπαιδευτήρια Κινσάσας from gvlachos

Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 2015 στην Ελληνική Κοινότητα Κινσάσας