Εορτασμός της επετείου της 25ης Μαρτίου στο ΤΕΓ Ντέρμπαν – 2021

Γράφει η αποσπ. εκπ/κός στο ΤΕΓ Ντέρμπαν, κυρία Αναστασία Κουμάνταρη

Την Κυριακή 28 Μαρτίου πραγματοποιήσαμε την εκδήλωση για τα 200 χρόνια από την απελευθέρωσή μας από τον Τουρκικό ζυγό.
Το πρωί παρακολουθήσαμε τη θεία λειτουργία με τους μαθητές μας να κρατούν τις σημαίες της Ελλάδας και της Κύπρου. Κατόπιν παρακολουθήσαμε τη δοξολογία η οποία πραγματοποιήθηκε στο μνημείο των ηρώων όπου έγινε και η κατάθεση στεφάνων. Η κατάθεση του στεφάνου του σχολείου έγινε από τους μικρούς μας μαθητές υποβοηθούμενους από τη δασκάλα τους.
Στην εκδήλωση που ακολούθησε παρουσιάσαμε κάποιες διαφάνειες με την ιστορία της Ελλάδας, προβάλαμε το βίντεο με τον χαιρετισμό της Προέδρου της Δημοκρατίας στους μαθητές του εξωτερικού και κατόπιν τον λόγο πήραν οι μαθητές μας απαγγέλοντας κάποια ποιήματα καταχειροκροτούμενοι από τους παρευρισκόμενους.