Η «8η Μαθητιάδα» στην Πρώτη Σερρών

Υπό την αιγίδα του ΥΠ.Ε.Π.Θ θα διεξαχθεί το Μάιο του 2009 στην Πρώτη Σερρών η «8η Μαθητιάδα» για Έλληνες μαθητές ηλικίας 12 έως 15 ετών.
Η εκδήλωση θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως μια «Πανελλήνια Μαθητική Ολυμπιάδα» καθώς είναι προσομοίωση των Ολυμπιακών Αγώνων. Περιλαμβάνει τη διεξαγωγή 35 Ολυμπιακών αθλημάτων, με τη συμμετοχή 1200 περίπου μαθητών Γυμνασίων και από τους 52 νομούς της Ελλάδας καθώς και από σχολεία της ομογένειας του εξωτερικού από όλες τις ηπείρους.
Το κάθε επιλεγέν σχολείο καλύπτει τη δαπάνη μετακίνησης του προς και από την Πρώτη, ενώ τη φιλοξενία (διαμονή, πλήρης διατροφή, εσωτερικές μετακινήσεις) έως 16 άτομα (μαθητές και συνοδοί), αναλαμβάνει η Μαθητιάδα.
Οι αιτήσεις συμμετοχής αποστέλλονται από τα σχολεία στην Οργανωτική Επιτροπή έως 30/11/08.

Πατήστε εδώ για περισσότερες πληροφορίες.
Πατήστε εδώ για έντυπο συμμετοχής.