Ημερίδα για τα ελληνικά από το Πολιτειακό Υπουργείο Παιδείας Ν.Ν.Ο.

Το Πολιτειακό Υπουργείο Παιδείας της Νέας Νότιας Ουαλίας (NSW Department of Education and Training) διοργάνωσε ημερίδα για τα ελληνικά στις 25 Ιουλίου 2008. Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε σε αίθουσες του ξενοδοχείου Mercure Hotel και συμμετείχαν περίπου 50 εκπαιδευτικοί πρωτ/μιας και δευτ/μιας εκπαίδευσης από τα ημερήσια σχολεία (δημόσια και ελληνορθόδοξα κολέγια) της περιοχής .
Οι παρουσιάσεις της ημερίδας επικεντρώθηκαν στις διδακτικές πρακτικές που μπορούν να οδηγήσουν σε μεγαλύτερη συμμετοχή και απόδοση των μαθητών ελληνικής γλώσσας.
Βασική ομιλίτρια ήταν η Δρ. Άννα Χατζηπαναγιωτίδου, Επίκουρη καθηγήτρια της ελληνικής ως ξένης γλώσσας και της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.
Εισηγήσεις έγιναν επίσης από αποσπασμένους και ομογενείς εκπαιδευτικούς που κάλυψαν μεγάλη ποικιλία θεμάτων με έμφαση στη χρήση των νέων τεχνολογιών.
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε τη σχετική ιστοσελίδα του Πολιτειακού Υπουργείου Παιδείας της Ν.Ν.Ο.