no rotate image set no rotate image set no rotate image set no rotate image set

Διάκριση Δημοτικών Σχολείων στην Εκπαιδευτική Ρομποτική

Συγγραφέας: | 9 Μαρτίου 2018
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διάκριση Δημοτικών Σχολείων στην Εκπαιδευτική Ρομποτική |

Θερμά συγχαρητήρια στις ομάδες ρομποτικής των 2ου & 7ου Δημοτικών Σχολείων Καστοριάς για την  συμμετοχή τους στον 4ο  Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Δυτικής Μακεδονίας. Τις ομάδες προετοίμασε και υποστήριξε με πολύμηνη προσπάθεια και μεγαλο ενδιαφέρον ο εκπαιδευτικός Πληροφορικής, κ. Παύλος Καλτσός. Ιδιαίτερα συγχαρητήρια αξίζει η ρομποτική ομάδα του 7ου Δημοτικού Σχολείου, η οποία κατέλαβε την 3η θέση ανάμεσα σε 23 σχολικές ομάδες της Δυτικής Μακεδονίας και η οποία προκρίθηκε και συμμετείχε και στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής που έγινε  στην Αθήνα στις 4 Μαρτίου 2018. Ο φετινός διαγωνισμός είχε ως θέμα του για τους μαθητές του δημοτικού, να φανταστούν το συναρπαστικό μέλλον κατασκευάζοντας μοντέλα με αυτοματισμούς, σύμφωνα με το θέμα «Εποικισμός του Άρη» . Η ενασχόληση των μαθητών με την εκπαιδευτική ρομποτική στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής διαδικασίας STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) τούς βοηθά να επικοινωνούν και να συνεργάζονται με σκοπό τη δημιουργική επίλυση ποικίλων προβλημάτων με τη χρήση της σύγχρονης τεχνολογίας.

Η Σχολική Σύμβουλος Δημοτικής Εκπ/σης 1ης περιφ.Καστοριάς

Αλίκη Καζταρίδου