Μαρ 05 2016

Μια επίσκεψη στον μικρό και μέγα ψηφιακό κόσμο για τα Φιλολογικά μαθήματα: 1. Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία. 2. Πανελλήνιο Αποθετήριο Μαθησιακών Αντικειμένων – Φωτόδεντρο. 3. Ψηφίδες του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας (ΚΕΓ)

1η συνάντηση

Δευτέρα 07-03-2016: 12:00 – 14:00 στο 1ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας

Συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί: Οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ02 που υπηρετούν στις ακόλουθες σχολικές μονάδες ευθύνης της σχολ. συμβούλου ΠΕ02 κ. Μανικάρου Μεταξούλας αρμοδιότητας της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Περιφερειακής Ενότητας Ηλείας: 1ο, 2ο, 3ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας, Εσπερινό Γυμνάσιο Αμαλιάδας, 1ο, 2ο ΓΕΛ Αμαλιάδας, 1ο, 2ο ΕΠΑΛ Αμαλιάδας, Γυμνάσιο Πανόπουλου, Γυμνάσιο Σαβαλίων, Γυμνάσιο Χαβαρίου, Γυμνάσιο & ΓΕΛ Σιμόπουλου.

2η συνάντηση

Δευτέρα 11-04-2016: 12:00 – 14:00 στο Γυμνάσιο Νεοχωρίου

Οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ02 που υπηρετούν στις ακόλουθες σχολικές μονάδες ευθύνης της σχολ. συμβούλου ΠΕ02 κ. Μανικάρου Μεταξούλας αρμοδιότητας της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Περιφερειακής Ενότητας Ηλείας: Γυμνάσιο & ΓΕΛ Ανδραβίδας, Γυμνάσιο & ΓΕΛ Βαρθολομιού, Γυμνάσιο & ΓΕΛ Γαστούνης, Γυμνάσιο Τραγανού, Γυμνάσιο & ΓΕΛ Βάρδας, Γυμνάσιο, ΓΕΛ & ΕΠΑΛ Λεχαινών, Γυμνάσιο Νεοχωρίου.

Σκοπός των επιμορφωτικών συναντήσεων είναι:
• Η σύζευξη των Ανθρωπιστικών Σπουδών (Φιλολογικών Μαθημάτων) με τις Ψηφιακές Τεχνολογίες και η αξιοποίησή τους στη διδακτική πράξη.

Με τις επιμορφωτικές συναντήσεις επιδιώκεται:
• Μια σύντομη παρουσίαση του ψηφιακού υλικού το οποίο έχει παραχθεί και είναι διαθέσιμο στο «Ψηφιακό Σχολείο» (Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία), στο «Φωτόδεντρο» και στο «Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας».
• Μια ενδεικτική αξιοποίηση του ανωτέρω ψηφιακού υλικού για τη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Το σεμινάριο έχει εγκριθεί από την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ΕκπαίδευσηςΔυτικής Ελλάδας (Αριθ. Πρωτ. Φ.1.4α/ΚΔ/2664/01-03-2016).

RSS Σχόλιων