Νοέ 11 2015

Στοχοθεσία αναλυτικών προγραμμάτων-Κατασκευή δοκιμίων αξιολόγησης πολλαπλής επιλογής

«Η στοχοθεσία των Αναλυτικών Προγραμμάτων κατά τον Bloom, το μοντέλο του ρόμβου και των τριών κύκλων (Α Μέρος)»

«Κατασκευή δοκιμίων αξιολόγησης ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής: ι) διδακτική ύλη, ιι) διδακτικοί στόχοι, ιιι) πίνακας προδιαγραφών με βάση τη διαφοροποιημένη ταξινομία του Bloom (Β Μέρος)».

Στόχοι των επιμορφωτικών συναντήσεων. Οι επιμορφούμενοι επιδιώκεται να:
• Διακρίνουν τη διαφορά εκπαιδευτικών σκοπών και στόχων.
• Γνωρίζουν τους τομείς στοχοταξινομίας του Bloom και της διαφοροποιημένης ταξινομίας του Bloom.
• Γνωρίζουν το μοντέλο του ρόμβου και των τριών κύκλων ως προς τη στοχοθεσία.
• Ετοιμάζουν και να ταξινομούν ερωτήσεις και εκπαιδευτικούς στόχους.
• Κατασκευάζουν και να αξιολογούν πίνακες προδιαγραφών ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής.

Οι επιμορφωτικές συναντήσεις θα πραγματοποιηθούν σύμφωνα με το ακόλουθο πρόγραμμα:

1. Τετάρτη: 18-11-2015 (12.00-14.00), Γυμνάσιο Ανδραβίδας, Οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ02 των εξής σχολείων: Γυμνάσιο & ΓΕΛ Ανδραβίδας, Γυμνάσιο & ΓΕΛ Βαρθολομιού, Γυμνάσιο & ΓΕΛ Γαστούνης, Γυμνάσιο Τραγανού, Γυμνάσιο & ΓΕΛ Βάρδας, Γυμνάσιο, ΓΕΛ & ΕΠΑΛ Λεχαινών, Γυμνάσιο Νεοχωρίου.

2. Πέμπτη: 19-11-2015 (12:00-14:00), Γυμνάσιο Σαβαλίων, Οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ02 των εξής σχολείων: 1ο, 2ο, 3ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας, Εσπερινό Γυμνάσιο Αμαλιάδας, 1ο, 2ο ΓΕΛ Αμαλιάδας, 1ο, 2ο ΕΠΑΛ Αμαλιάδας, Γυμνάσιο Πανόπουλου, Γυμνάσιο Σαβαλίων, Γυμνάσιο Χαβαρίου, Γυμνάσιο & ΓΕΛ Σιμόπουλου.

3. Δευτέρα: 07-12-2015 (12:00-14:00), Γυμνάσιο Λεχαινών, Οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ02 των εξής σχολείων: Γυμνάσιο & ΓΕΛ Ανδραβίδας, Γυμνάσιο & ΓΕΛ Βαρθολομιού, Γυμνάσιο & ΓΕΛ Γαστούνης, Γυμνάσιο Τραγανού, Γυμνάσιο & ΓΕΛ Βάρδας, Γυμνάσιο, ΓΕΛ & ΕΠΑΛ Λεχαινών, Γυμνάσιο Νεοχωρίου.

4. Τρίτη: 08-12-2015 (12.00-14.00), 2ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας, Οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ02 των εξής σχολείων: 1ο, 2ο, 3ο Γυμνάσιο Αμαλιάδας, Εσπερινό Γυμνάσιο Αμαλιάδας, 1ο, 2ο ΓΕΛ Αμαλιάδας, 1ο, 2ο ΕΠΑΛ Αμαλιάδας, Γυμνάσιο Πανόπουλου, Γυμνάσιο Σαβαλίων, Γυμνάσιο Χαβαρίου, Γυμνάσιο & ΓΕΛ Σιμόπουλου.

RSS Σχόλιων