Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β΄ Αθήνας δια της Υπευθύνου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Β΄ Αθήνας και Αχαΐας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γ΄Αθήνας, Πειραιά, Αργολίδας, Αχαϊας, Ημαθίας, Κυκλάδων, Ρεθύμνου & Χανίων, δια των Υπευθύνων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Σχολικών Δραστηριοτήτων, προτίθεται να διοργανώσει επιμορφωτικό εξ αποστάσεως Σεμινάριο , με θέμα:

«Πλημμύρες: ένα διαχρονικό φαινόμενο»

Δευτέρα 22 Μαρτίου 2021 και ώρες 18.00-21.00 .

Προσκεκλημένες εισηγήτριες είναι οι Δρ Δρ Νίκη Ευελπίδου, Καθηγήτρια Τμήματος Γεωλογίας & Γεωπεριβάλλοντος, Εθνικό & Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και η Δρ Κική Μακρή, PhD Διδασκαλίας της Γεωλογίας – Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια ΕΑΑ .

Εκπαιδευτικά εργαλεία και προτάσεις για δραστηριότητες και δράσεις στα πλαίσια υλοποίησης προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης θα παρουσιάσουν: η Παπαϊωάννου Ιωάννα – Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ΔΔΕ Αχαΐας, η Πετρίδου Βαρβάρα- Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δ.Δ.Ε. Β΄Αθήνας και η Σπαρτινού Μαρία-Γεωργία – Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων ΔΔΕ Κυκλάδων.

Στους/στις συμμετέχοντες/ουσες θα δοθεί σχετική βεβαίωση. Το σεμινάριο απευθύνεται σε όλους/ες τους/τις εκπαιδευτικούς των συνεργαζόμενων Διευθύνσεων Εκπαίδευσης.

Τρόπος εκδήλωσης ενδιαφέροντος συμμετοχής: οι εκπαιδευτικοί μπορούν να εκδηλώσουν την πρόθεση παρακολούθησης του Σεμιναρίου, συμπληρώνοντας την ηλεκτρονική Φόρμα συμμετοχής

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων : Παρασκευή 19 Μαρτίου 2021.

Οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετέχουν θα λάβουν με e-mail, τον απαραίτητο σύνδεσμο για την συμμετοχή τους στην πλατφόρμα σύγχρονης τηλεκπαίδευσης Webex. (ΠΡΟΣΟΧΗ: να ελέγχετε και την ανεπιθύμητη αλληλογραφία).

Έγγραφο της Π.Ε. Δ.Δ.Ε. Β΄ Αθήνας

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

17.55–18.00: Χαιρετισμοί
18.00–18.20: Διαδραστικό παιχνίδι γνωριμίας, Σπαρτινού Μαρία-Γεωργία, Πετρίδου Βαρβάρα, Παπαϊωάννου Ιωάννα
18.20-19.05 «Από την βροχή στην πλημμύρα», Δρ. Δρ. MSc Ευελπίδου Νίκη, Καθηγήτρια, Τμήμα Γεωλογίας& Γεωπεριβάλλοντος, Εθνικό & Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
19.05–19.50: «Προτάσεις για εργαστηριακές ασκήσεις στη σχολική τάξη», Δρ Κική Μακρή, PhD Διδασκαλίας της Γεωλογίας – Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια ΕΑΑ, Εκπαιδευτικός του 1ου Γυμνασίου Λαυρίου, Παρουσίαση δομημένων προτάσεων διδασκαλίας που μπορούν να εφαρμοστούν σε κάθε βαθμίδα εκπαίδευσης στην τάξη και σε προγράμματα Π.Ε.
19.50–20.05: «Τα τι, πού, πότε, πώς & γιατί των πλημμυρών», Παπαϊωάννου Ιωάννα, Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δ.Δ.Ε. Αχαΐας
20.05-20.20: «Προσεγγίζοντας τις πλημμύρες με παιδαγωγικές δράσεις & δραστηριότητες», Σπαρτινού Μαρία-Γεωργία, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Δ.Ε. Κυκλάδων
20.20-20.40: «Μια βιβλιοθήκη για τις πλημμύρες, σε μια σελίδα», Πετρίδου Βαρβάρα, Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δ.Δ.Ε. Β΄Αθήνας
20.40–21.00: Συζήτηση