Τo QualityNet Foundation, εξειδικευμένος Οργανισμός στην Βιώσιμη Ανάπτυξη και στην μη τυπική εκπαίδευση για τα θέματα αειφορειας, υλοποιεί για 4η συνεχόμενη χρονιά στην Ελλάδα το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ και τον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό Bravo Schools για τους μαθητές της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
Στόχος της πρωτοβουλίας in action for a better world είναι η ενημέρωση και η ενεργοποίηση των μαθητών στα σημαντικότερα θέματα που απασχολούν τον πλανήτη μας και απειλούν την ανάπτυξη και τη ποιότητα ζωής μας σήμερα (οικονομικά, κοινωνικά, περιβαλλοντικά), όπως αυτά εμφανίζονται στο παγκόσμιο πλαίσιο του ΟΗΕ. Το in action for a better world αναδείχθηκε στα European Sustainability Awards 2019, ως η πιο ολοκληρωμένη προσέγγιση για την προώθηση των Παγκόσμιων Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ.
• Προάγοντας τις εκπαιδευτικές προσεγγίσεις που έχουμε δημιουργήσει και που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως βάση στο εκπαιδευτικό έργο, μέσω του Ιn Αction, του εκπαιδευτικού προγράμματος για τους Παγκόσμιους Στόχους
• Αναδεικνύοντας τις εργασίες που θα πραγματοποιηθούν κατά την διάρκεια του σχολικού έτους μέσω του Bravo Schools, του Πανελλήνιου Σχολικού Διαγωνισμού για τους Παγκόσμιους Στόχους.

Ιn Αction – ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (Έγκριση Υπουργείου Παιδείας)
Τα σχολεία μπορούν να αξιοποιήσουν ένα σύνολο εκπαιδευτικών υλικών, όπως:
1. του Μεγαλύτερου Μαθήματος του Κόσμου -του επίσημου εκπαιδευτικού προγράμματος του ΟΗΕ για τους Στόχους- το οποίο διαθέτουμε μεταφρασμένο στα ελληνικά Το Μεγαλύτερο Μάθημα του Κόσμου – in action for a better world. Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να βρουν σχέδια μαθήματος, οπτικοακουστικά υλικά και ενημερωτικά κείμενα για να εισάγουν τους μαθητές στο θέμα των Παγκόσμιων Στόχων και της Βιώσιμης Ανάπτυξης, αλλά και να ασχοληθούν με επιμέρους Στόχους σε θέματα περιβαλλοντικά, κοινωνικά ή οικονομικά: κλιματική αλλαγή, κυκλική οικονομία, διαχείριση πόρων, βιοποικιλότητα, υδρόβια ζωή, ποιοτική εκπαίδευση, ισότητα, διατροφή, μείωση της σπατάλης τροφίμων, κ.α.
2. της Ελληνικής Βιβλιοθήκης των Στόχων Greek SDGs Library – in action for a better world, που μπορείτε να βρείτε ενημέρωση, διδακτικά πακέτα, ολοκληρωμένα εκπαιδευτικά προγράμματα, προτάσεις εκπαιδευτικών & υποστηρικτικά υλικά για τους Στόχους, που θα υποστηρίξουν τους εκπαιδευτικούς να αναπτύξουν προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων.

Bravo Schools – ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ (Έγκριση Υπουργείου Παιδείας)
Όλοι τα σχολεία που έχουν δουλέψει θεματικές που μπορούν να συνδεθούν με τους 17 Παγκόσμιους Στόχους μπορούν να υποβάλλουν τις συμμετοχές τους στις κατηγορίες Εφαρμοσμένα Σενάρια/Καινοτόμα Προγράμματα, Μαθητικές Δημιουργίες & Δράσεις Συνεργασίας στο https://inactionforabetterworld.com/bravo-schools/. Η κατάθεση των συμμετοχών θα είναι ανοικτή ως τις 25 Απριλίου 2021. Τα αποτελέσματα θα παρουσιασθούν στην ετήσια διαδικτυακή εκδήλωση στο τέλος της σχολικής χρονιάς. Μπορείτε να δείτε το Bravo Schools 2020 εδώ.
Αναδεικνύονται οι καλύτερες συμμετοχές και λαμβάνουν ως βραβείο ψηφιακό εξοπλισμό για το σχολείο. Επίσης, όλοι οι συμμετέχοντες θα λάβουν πιστοποιητικό συμμετοχής και οι σχολικές μονάδες εντάσσονται στο Παγκόσμιο Δίκτυο του World’s Largest Lesson και του Εθνικού «In Action SDGs Schools Club», ενώ οι μαθητές γίνονται «οι Πρεσβευτές των Παγκόσμιων Στόχων» συμβάλλοντας στην περαιτέρω αφύπνιση των οικογενειών τους, των φίλων τους και της γειτονιάς τους.

Ενημερωτική επιστολή_In Action & Bravo Schools2021

Methodologia-ProkirixiBravoSchools2021