Το ΚΠΕ Άμφισσας  προτίθεται  να υλοποιήσει επιμορφωτικό εξ’ αποστάσεως σεμινάριο εκπαιδευτικών στις 17/02/2021 (18.00-20.30) με θέμα Βιοποικιλότητα: Οικοσυστηματική και παιδαγωγική σημασία

Πρόγραμμα –   17/02/2021
18.00 -18.20

Απώλεια βιοποικιλότητας: Αίτια και συνέπειες. Η περίπτωση των ζωονόσων – Covid-19.

Μιχάλης  Θεοχαρόπουλος, Βιολόγος,  Δρ. Οικολογίας, Υπεύθυνος ΚΠΕ Άμφισσας.

18.20- 18.55 Βιοποικιλότητα: Γενικές αρχές.  Η χλωριδική ποικιλότητα της Ελλάδας: Πλούσια και Μοναδική

Δρ.  Γρηγόριος Ιατρού. Ομότιμος Καθηγητής Πανεπιστήμιο Πατρών. Τμήμα Βιολογίας, Πρόεδρος του ΔΣ  του Φορέα Διαχείρισης του Παγκόσμιου Γεωπάρκου UNESCO ΧΕΛΜΟΥ Βουραϊκού.

18.55-19.05 Διάλειμμα
19.05-19.45 Ο ρόλος των Αποθεμάτων Βιόσφαιρας και των Προστατευόμενων Περιοχών στη διατήρηση της βιοποικιλότητας.

Μιχαήλ Σκούλλος  Ομότιμος Καθηγητής Ε.Κ.Π.Α.

Διευθυντής της Έδρας &  Δικτύου UNESCO  για τη Διαχείριση και Εκπαίδευση για την Αειφόρο ανάπτυξη στη Μεσόγειο, Πρόεδρος της ΕΕΕ του Προγράμματος “Άνθρωπος και Βιόσφαιρα MAB/UNESCO”,  Πρόεδρος του MIO-ECSDE και του GWP_Med και Συντονιστής του Διεθνούς Δικτύου εκπαιδευτικών MEdIES.

19.45-20.05 Η βιοποικιλότητα από τη σκοπιά μιας Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία.

Δρ. Πόλυ Ράγκου. τ. Επίκουρος. Καθηγήτρια  Διδακτικής της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. Α.Π.Θ.

20.05 –20.30 Συζήτηση (Σχολιασμός μέσω chat)

Η επιμόρφωση   θα υλοποιηθεί μέσω πλατφόρμας σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης (ΕξΑΕ). Στους επιλεγέντες θα αποσταλεί ο σύνδεσμος για τη συμμετοχή στο σεμινάριο, καθώς και βεβαίωση παρακολούθησης (δια μέσω του e-mail  τους).

Η αίτηση συμμετοχής των ενδιαφερομένων  εκπαιδευτικών γίνεται στη διεύθυνση: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd4D6gAttWxZYWxOARTjx2QgOtiP509xxf2H-Hl4giWRKcxJw/viewform?usp=sf_link  μέχρι και την 15/01/2021 και θα πρέπει να κοινοποιείται οπωσδήποτε  στους Υπευθύνους  Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ή Σχολικών Δραστηριοτήτων της οικίας Διεύθυνσης Εκπαίδευσης.

Έγγραφο ΚΠΕ Άμφισσας