Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β΄Αθήνας δια της Υπευθύνου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, στο πλαίσιο της υποστήριξης των εκπαιδευτικών και της ενδυνάμωσης στο έργο τους, έχοντας θέσει ως βασική προτεραιότητα  την συνεχιζόμενη επιμόρφωση των εκπαιδευτικών, συνεργάζεται με  τις  Δ/νσεις Α΄/θμιας Εκπ/σης Α’, Β, Γ’, Δ’ Αθήνας, Δυτ. Αττικής, Δυτ. Θεσσαλονίκης, Ανατ. Θεσσαλονίκης, Κυκλάδων, Πέλλας, Πρέβεζας και Δωδεκανήσου &  Β΄/θμιας Εκπ/σης Κυκλάδων, Γ’ Αθήνας, Πειραιά, Ανατολικής και Δυτικής Θεσσαλονίκης, Αχαΐας, Ημαθίας, Έβρου, Μαγνησίας, Ρεθύμνου, Ηρακλείου, Χανίων, Χίου και Κυκλάδων,  για την διοργάνωση δια των Υπευθύνων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Σχολικών Δραστηριοτήτων,  πανελλαδικής τηλε-ημερίδας Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, στο πλαίσιο της Περιβαλλοντικής Δράσης «ΟΧΙ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΟΥ», που υλοποιείται για 2η συνεχή χρονιά από τις Δ.Δ.Ε. Β΄& Γ΄Αθήνας, με θέμα:

«Ρύπανση από πλαστικά και μικροπλαστικά στις θάλασσες»: αίτια και επιπτώσεις για το περιβάλλον και την υγεία μας»

Στόχος της τηλε-ημερίδας είναι η ενημέρωση και η ενίσχυση της ευαισθητοποίησης των εκπαιδευτικών για το τεράστιο πρόβλημα από τη ρύπανση από πλαστικό στις θάλασσες και στους ωκεανούς, καθώς περισσότερο από 80% των θαλάσσιων απορριμμάτων είναι πλαστικά.

Η τηλε-ημερίδα θα διεξαχθεί μέσω της πλατφόρμας τηλεδιασκέψεων webex events, την Τρίτη 23 Ιουνίου 2020 και ώρες 18:00-20:00.

Η τηλε-ημερίδα απευθύνεται σε όλους τους/τις εκπαιδευτικούς, όλων των ειδικοτήτων, οι οποίοι/ες υπηρετούν στα σχολεία των Διευθύνσεων Εκπαίδευσης που διοργανώνουν την τηλε-ημερίδα, καθώς και σε κάθε ενδιαφερόμενο/η που ανησυχεί για τις δραματικές παγκόσμιες επιπτώσεις των πλαστικών αποβλήτων στη θάλασσα, με αποτέλεσμα την επιβάρυνση του περιβάλλοντος και της υγείας μας.

Τρόπος εκδήλωσης ενδιαφέροντος συμμετοχής: οι εκπαιδευτικοί μπορούν να εκδηλώσουν την πρόθεση παρακολούθησης του Σεμιναρίου, συμπληρώνοντας την ηλεκτρονική Φόρμα συμμετοχής

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων : 22 Ιουνίου 2020 και ώρα 12.00

Οι εκπαιδευτικοί που θα γίνουν δεκτοί, θα ειδοποιηθούν με e-mail για τους κωδικούς πρόσβασης στην πλατφόρμα webex events, μετά το κλείσιμο της φόρμας συμμετοχής.

Έγγραφο της Π.Ε. Δ.Δ.Ε. Β΄ Αθήνας

Τρίτη 23 Ιουνίου 2020

18.00-18.10 : Καλωσόρισμα από τους διοργανωτές και στοχοθεσία τηλε-ημερίδας
18.10-18.30 : Περιγραφή της δράσης «ΟΧΙ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΟΥ», Βαρβάρα Πετρίδου – Αντωνία Δαρδιώτη, Εκπρόσωποι Υπευθύνων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Σχολικών Δραστηριοτήτων