Το ΚΠΕ Ομηρούπολης Χίου προτίθεται να αιτηθεί στο ΥΠΑΙΘ την ανανέωση λειτουργίας του προαναφερόμενου Εθνικού Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, το οποίο ιδρύθηκε με την υπ’ αριθ. Πρωτ.  70221/Γ7/23-05-2013 απόφαση της Διεύθυνσης  ΣΕΠΕΔ  του Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α. (Τμήμα Δ΄), για τούτο προσκαλεί κάθε ενδιαφερόμενο να υποβάλει σχετική αίτηση συμμετοχής. Η συμπλήρωση των στοιχείων των ενδιαφερομένων γίνεται στην ηλεκτρονική φόρμα,   https://forms.gle/orioghENdcHJMp8G9

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων ορίζεται η 21η Οκτωβρίου 2019.

Η πρόσκληση αφορά:
– τους Συντονιστές/τριες Ε. Ε. για τον κλάδο της Εκπαίδευσης για την Αειφορία
– τα ΚΠΕ, ως συνεργαζόμενα ΚΠΕ
– τα μέλη των Παιδαγωγικών Ομάδων των ΚΠΕ (συμμετοχή στη Συντονιστική Επιτροπή ή στην Παιδαγωγική Ομάδα, ως τακτικά ή αναπληρωματικά μέλη)
– τους Υπεύθυνους Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης/Σχολικών Δραστηριοτήτων (συμμετοχή στη Συντονιστική Επιτροπή ή στην Παιδαγωγική Ομάδα, ως τακτικά ή αναπληρωματικά μέλη και ως κομβικοί συνεργάτες Διευθύνσεων Εκπαίδευσης)
– τους εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που υπηρετούν σε σχολικές μονάδες (συμμετοχή στη Συντονιστική Επιτροπή ή στην Παιδαγωγική Ομάδα, ως τακτικά ή αναπληρωματικά μέλη).