Η Παιδαγωγική Ομάδα του ΚΠΕ Αργυρούπολης επιθυμώντας να προσφέρει υψηλού επιπέδου υπηρεσίες στα Σχολεία, σε μαθητές και εκπαιδευτικούς και ανταποκρινόμενη στη μεγάλη πρόκληση της εποχής μας, αυτή της κλιματικής αλλαγής και της συνακόλουθης κλιματικής κρίσης, ξεκίνησε τη διαδικασία επικαιροποίησης όλων των εκπαιδευτικών προγραμμάτων εντός του Σεπτεμβρίου. Έτσι σε όλα τα εκπαιδευτικά και επιμορφωτικά προγράμματα θα υπάρχει ιδιαίτερη διασύνδεση με την κλιματική αλλαγή και αναφορές στα αίτια ή τις επιπτώσεις της στα χερσαία και υδάτινα οικοσυστήματα, όπως και στο αστικό περιβάλλον που αποτελούν και τα οικολογικά πεδία ανάπτυξης των προγραμμάτων.

Σύμφωνα και με τις οδηγίες του αρμόδιου Τμήματος του ΥΠΑΙΘ (Τμ. Α΄ Εκπαίδευσης για το Περι-βάλλον και την Αειφορία), το ΚΠΕ Αργυρούπολης προσκαλεί τους εκπαιδευτικούς και τις περιβαλλοντικές ομάδες Σχολείων της Αττικής να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους για την παρακολούθηση ημερήσιου εκπαιδευτικού προγράμματος, ή άλλες δράσεις του ΚΠΕ.(Πληροφορίες στο παρακάτω έγγραφο)

Έγγραφο του ΚΠΕ Αργυρούπολης