Έγκριση του 2ου Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού Οπτικοακουστικής Δημιουργίας με τίτλο «Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ» για μαθητές/τριες Π.Ε. και Δ.Ε. της Ελλάδας και της Ομογένειας που διοργανώνουν η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΥΠ.ΑΙ.Θ.) σε συνεργασία με το Αρχείο της Ε.Ρ.Τ. Α.Ε., για το σχολικό έτος 2019-2020.

Επισημαίνεται ότι η υλοποίηση του ανωτέρω διαγωνισμού θα πραγματοποιηθεί, σύμφωνα με τις
ακόλουθες απαραίτητες προϋποθέσεις:

• να υπάρχει η σύμφωνη γνώμη του Συλλόγου Διδασκόντων/ουσών και της Διεύθυνσης του
    Σχολείου,
  • να υλοποιείται με παρουσία του/της εκπαιδευτικού,
  • η συμμετοχή των μαθητών/τριών να είναι προαιρετική, και απαιτείται η σύμφωνη γνώμη των
    γονέων και κηδεμόνων για τη συμμετοχή τους,
  • να αναγράφεται στην προκήρυξη του διαγωνισμού ότι προβλέπονται διαδικασίες αποτίμησής
    του,
  • όλοι οι εμπλεκόμενοι να λάβουν έπαινο συμμετοχής,
  • να μην εμπλέκεται διαφημιστικό υλικό ή προώθηση εμπορικών συμφερόντων

Επισυνάπτεται η Προκήρυξη του εν λόγω διαγωνισμού με τις απαραίτητες πληροφορίες.
Τέλος, σημειώνεται ότι η μετακίνηση και η συμμετοχή των σχολικών μονάδων στον εν λόγω μαθητικό διαγωνισμό θα γίνει χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο.

Έγκριση Υ.ΠΑΙ.Θ.