Αρχείο για "20 Σεπτεμβρίου 2019"

ΚΠΕ Λαυρίου – Ενημέρωση για τα περιβαλλοντικά προγράμματα και πρόσκληση σχολικών μονάδων κατά τη σχολική χρονιά 2019 – 2020

Το ΚΠΕ Λαυρίου έχει σχεδιάσει και υλοποιεί 9 μονοήμερα προγράμματα ΠΕ που απευθύνονται σε περιβαλλοντικές ομάδες της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, κατάλληλα προσαρμοσμένα για την κάθε βαθμίδα. Πρόκειται για τα ακόλουθα προγράμματα:

Μονοήμερα προγράμματα

1. ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑΛΛΩΡΥΧΟΥ
  2. ΑΡΓΥΡΟΥ ΠΗΓΗ
  3. ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ
  4. ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΟ
  5. ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ
  6. ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΛΑΥΡΙΟ
  7. ΓΙΑΛΟ – ΓΙΑΛΟ
  8. ΕΝΑ ΝΕΟ ΔΑΣΟΣ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ
  9. ΠΡΟΣΑΤΑΤΟΛΙΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΧΑΟΣ

Τα μονοήμερα εκπαιδευτικά προγράμματα του ΚΠΕ περιλαμβάνουν ενημέρωση στην αίθουσα διδασκαλίας του ΚΠΕ, καθώς και βιωματικά εργαστήρια που βρίσκονται είτε στους χώρους του ΚΠΕ είτε στο πεδίο που ποικίλει ανάλογα με το πρόγραμμα. Περισσότερες πληροφορίες για την στοχοθεσία και μεθοδολογία των προγραμμάτων μπορεί κάθε ενδιαφερόμενος να βρει στην ιστοσελίδα του ΚΠΕ Λαυρίου.

Για το διάστημα Σεπτεμβρίου-Δεκεμβρίου 2019, το ΚΠΕ Λαυρίου, όπως κάθε χρόνο, δέχεται σχολικές επισκέψεις από σχολεία της οικείας περιφερειακής διεύθυνσης εκπαίδευσης.

Έγγραφο του ΚΠΕ Λαυρίου

ΚΠΕ Αργυρούπολης – «Ενημέρωση για τα εκπαιδευτικά, επιμορφωτικά και άλλα προγράμματα και δράσεις κατά τη σχολική χρονιά 2019 – 2020»

Η Παιδαγωγική Ομάδα του ΚΠΕ Αργυρούπολης επιθυμώντας να προσφέρει υψηλού επιπέδου υπηρεσίες στα Σχολεία, σε μαθητές και εκπαιδευτικούς και ανταποκρινόμενη στη μεγάλη πρόκληση της εποχής μας, αυτή της κλιματικής αλλαγής και της συνακόλουθης κλιματικής κρίσης, ξεκίνησε τη διαδικασία επικαιροποίησης όλων των εκπαιδευτικών προγραμμάτων εντός του Σεπτεμβρίου. Έτσι σε όλα τα εκπαιδευτικά και επιμορφωτικά προγράμματα θα υπάρχει ιδιαίτερη διασύνδεση με την κλιματική αλλαγή και αναφορές στα αίτια ή τις επιπτώσεις της στα χερσαία και υδάτινα οικοσυστήματα, όπως και στο αστικό περιβάλλον που αποτελούν και τα οικολογικά πεδία ανάπτυξης των προγραμμάτων.

Σύμφωνα και με τις οδηγίες του αρμόδιου Τμήματος του ΥΠΑΙΘ (Τμ. Α΄ Εκπαίδευσης για το Περι-βάλλον και την Αειφορία), το ΚΠΕ Αργυρούπολης προσκαλεί τους εκπαιδευτικούς και τις περιβαλλοντικές ομάδες Σχολείων της Αττικής να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους για την παρακολούθηση ημερήσιου εκπαιδευτικού προγράμματος, ή άλλες δράσεις του ΚΠΕ.(Πληροφορίες στο παρακάτω έγγραφο)

Έγγραφο του ΚΠΕ Αργυρούπολης