Αρχείο για "17 Σεπτεμβρίου 2019"

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Νοιάζομαι και Δρω»

Σύμφωνα με το αρ. 35/05-09-2019 απόσπασμα πρακτικού του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π, το αίτημα του Ιδρύματος Λαμπράκη που αφορά στην παιδαγωγική καταλληλότητα του εκπαιδευτικού προγράμματος με θέμα: «Νοιάζομαι και Δρω» σε συνεργασία με το μη Κερδοσκοπικό Σωματείο ΔΕΣΜΟΣ, που απευθύνεται σε μαθητές/-τριες Αθμιας και Β/θμιας Εκπ/σης, γίνεται αποδεκτό για το σχολικό έτος 2019-20 , με τις εξής προϋποθέσεις:

1. Να υπάρχει σύμφωνη γνώμη της Διεύθυνσης του σχολείου και του Συλλόγου Διδασκόντων, ώστε να μην διαταράσσεται το ωρολόγιο πρόγραμμα,
2. Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών και των μαθητών/-τριών στο πρόγραμμα να είναι προαιρετική,
3. Να υλοποιείται εντός ή εκτός διδακτικού ωραρίου και σχολικού πλαισίου από τον/την εκπαιδευτικό της τάξης, ο/η οποίος/-α είναι αρμόδιος να αξιοποιήσει το αντίστοιχο εκπαιδευτικό υλικό κατά την κρίση του/της, επιλέγοντας κάθε φορά δραστηριότητες προσαρμοσμένες στην ηλικία και τις ιδιαίτερες ανάγκες των μαθητών και μαθητριών,
4. Οι προβλεπόμενοι από το πρόγραμμα κύκλοι επιμορφώσεων των εκπαιδευτικών να πραγματοποιηθούν εκτός διδακτικού ωραρίου,
5. Να υλοποιηθεί χωρίς να υπάρχει προβολή και διανομή διαφημιστικού υλικού και χωρίς καμιά οικονομική επιβάρυνση για τους συμμετέχοντες (μαθητές/-τριες, εκπαιδευτικούς) και το δημόσιο,
6. Κατά τη διενέργεια των εθελοντικών δράσεων εκτός των σχολικών μονάδων να τηρούνται απαρέγκλιτα οι όροι και οι προϋποθέσεις του Προεδρικού Διατάγματος 79/2017 και της με την αριθμ. 33120/ΓΔ4/2017 Υ.Α. του ΥΠ.Π.E.Θ. (ΦΕΚ 681/Β/6-3-2017), που προσδιορίζουν, μεταξύ άλλων, και το πλαίσιο διεξαγωγής εκπαιδευτικών επισκέψεων και εκδρομών».

Έγκριση Υ.ΠAI.Θ.

Ενημερωτικό «Νοιάζομαι και Δρω»(Δήλωση συμμετοχής σχολείου μέχρι 23/09/2019)

Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία – Πρόσκληση στην Ευρωπαϊκή Γιορτή Πουλιών 2019

Η Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία για ακόμη μία χρονιά σας προσκαλεί να λάβετε μέρος στην Ευρωπαϊκή Γιορτή των Πουλιών (EuroΒirdwatch), που θα πραγματοποιηθεί, όπως κάθε χρόνο, το πρώτο Σαββατοκύριακο του Οκτωβρίου, δηλαδή στις 5 και 6 Οκτωβρίου 2019.

Η Ευρωπαϊκή Γιορτή των Πουλιών αποτελεί την πρώτη δράση παγκόσμιας εμβέλειας που διοργανώθηκε από τη BirdLife International και η οποία πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά στις 9-10 Οκτωβρίου 1993 σε περισσότερες από 100 χώρες. Kύριος στόχος της εκδήλωσης είναι η ενημέρωση – ευαισθητοποίηση του κοινού για την ανάγκη προστασίας των μεταναστευτικών πουλιών, καθώς και των περιοχών αναπαραγωγής τους, των ενδιάμεσων σταθμών στις μεταναστευτικές τους διαδρομές και των τόπων διαχείμασής τους.

Σημειώνεται ότι μπορείτε να οργανώσετε τις δραστηριότητές σας εντός ή και εκτός  του συγκεκριμένου Σαββατοκύριακου και  επίσης καθημερινές, προκειμένου να έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν εκπαιδευτικές ομάδες.

Παρακαλούμε συμπληρώστε τη Φόρμα Συμμετοχής σας στην εκδήλωση , ώστε να συμπεριληφθείτε στη λίστα συμμετεχόντων φορέων στη φετινή Γιορτή Πουλιών και στις σχετικές αναρτήσεις από τα μέσα της ΟΡΝΙΘΟΛΟΓΙΚΗΣ.

Έγκριση Υ.ΠΑΙ.Θ. για τον 2ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Οπτικοακουστικής Δημιουργίας της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του ΥΠ.ΑΙ.Θ. με τίτλο «Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ» για μαθητές/τριες Π.Ε. και Δ.Ε. – σχολικό έτος 2019-2020

Έγκριση του 2ου Διεθνούς Μαθητικού Διαγωνισμού Οπτικοακουστικής Δημιουργίας με τίτλο «Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ» για μαθητές/τριες Π.Ε. και Δ.Ε. της Ελλάδας και της Ομογένειας που διοργανώνουν η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΥΠ.ΑΙ.Θ.) σε συνεργασία με το Αρχείο της Ε.Ρ.Τ. Α.Ε., για το σχολικό έτος 2019-2020.

Επισημαίνεται ότι η υλοποίηση του ανωτέρω διαγωνισμού θα πραγματοποιηθεί, σύμφωνα με τις
ακόλουθες απαραίτητες προϋποθέσεις:

• να υπάρχει η σύμφωνη γνώμη του Συλλόγου Διδασκόντων/ουσών και της Διεύθυνσης του
    Σχολείου,
  • να υλοποιείται με παρουσία του/της εκπαιδευτικού,
  • η συμμετοχή των μαθητών/τριών να είναι προαιρετική, και απαιτείται η σύμφωνη γνώμη των
    γονέων και κηδεμόνων για τη συμμετοχή τους,
  • να αναγράφεται στην προκήρυξη του διαγωνισμού ότι προβλέπονται διαδικασίες αποτίμησής
    του,
  • όλοι οι εμπλεκόμενοι να λάβουν έπαινο συμμετοχής,
  • να μην εμπλέκεται διαφημιστικό υλικό ή προώθηση εμπορικών συμφερόντων

Επισυνάπτεται η Προκήρυξη του εν λόγω διαγωνισμού με τις απαραίτητες πληροφορίες.
Τέλος, σημειώνεται ότι η μετακίνηση και η συμμετοχή των σχολικών μονάδων στον εν λόγω μαθητικό διαγωνισμό θα γίνει χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο.

Έγκριση Υ.ΠΑΙ.Θ.