Αρχείο για "20 Νοεμβρίου 2018"

Εθνικό Κέντρο Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης (ΕΚΔΔΑ) – ΙΝ.ΕΠ. Διοργάνωση επιμορφωτικής δράσης «Τα Παιδιά που Υπόσχονται: Δημόσιες Πολιτικές Προστασίας Ανηλίκων και Κοινωνικό Πλαίσιο Υποστήριξης», 28 Νοεμβρίου 2018

Διοργάνωση επιμορφωτικής δράσης – Ημερίδας με τίτλο:

Η Ημερίδα θα διεξαχθεί την Τετάρτη 28 Νοεμβρίου 2018 και ώρες 08:30 έως 15:30 στο Εθνικό Κέντρο Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης (αμφιθέατρο «Κοσμάς Ψυχοπαίδης»).

Αίτηση συμμετοχής στην Ημερίδα με κωδικό 80119Κ18 μέχρι την Τετάρτη 21/11/2018 στο : https://online.ekdd.gr/OnlineWeb/index.jsp

ΕΚΔΔΑ Ημερίδα : «Τα Παιδιά που Υπόσχονται: Δημόσιες Πολιτικές Προστασίας Ανηλίκων και Κοινωνικό Πλαίσιο Υποστήριξης».

Π.Ε.ΕΚ.Π.Ε. Αττικής – Πρόσκληση για συμμετοχή στην Ημερίδα της 13ης Δεκεμβρίου 2018 με θέμα: «Η Εκπαίδευση για το Περιβάλλον και την Αειφορία, ο Ενεργός περιβαλλοντικά Πολίτης και το δίκτυο “Χρυσοπράσινο Φύλλο”»

Η Π.Ε.ΕΚ.Π.Ε. Αττικής σε συνεργασία με το ΚΠΕ Αργυρούπολης και με την ευκαιρία της υποδοχής της Κυπριακής αποστολής για τις εκπαιδευτικές ανταλλαγές του δικτύου «Χρυσοπράσινο Φύλλο», διοργανώνει επιμορφωτική Ημερίδα την Πέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2018 στις 18.00 με θέμα: «Η Εκπαίδευση για το Περιβάλλον και την Αειφορία, ο Ενεργός περιβαλλοντικά Πολίτης και το δίκτυο “Χρυσοπράσινο Φύλλο”». Στην ημερίδα αυτή μπορούν να πάρουν μέρος οι εκπαιδευτικοί που εμπλέκονται στο δίκτυο και μέλη του Συλλόγου.

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που είναι μέλη της Π.Ε.ΕΚ.Π.Ε. Αττικής ή συμμετέχουν στο «Χρυσοπράσινο Φύλλο» και επιθυμούν να συμμετέχουν να δηλώσουν τα στοιχεία τους (Ονομ/μο, κλάδος, Σχολείο, Αριθμός Μητρώου) μέχρι τη 12η μεσημβρινή της Πέμπτης 23ης Νοεμβρίου ή στο e-mail: secretary@kpea.gr ή στο τηλέφωνο 210 9959251.

Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Πληροφορίες : Πρόσκληση για συμμετοχή στην Ημερίδα

Εισηγήσεις από το Σεμινάριο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, σε συνεργασία με το ΚΠΕ Κισσάβου-Ελασσόνας και τη Δ/νση Β΄/θμιας Εκπ/σης Γ΄ Αθήνας

«Όλυμπος, διαδρομή στον τόπο και στην ιστορία»

Σεμινάριο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, σε συνεργασία με το  ΚΠΕ Κισσάβου-Ελασσόνας και τη Δ/νση Β΄/θμιας Εκπ/σης Γ΄ Αθήνας, 16-18 Νοεμβρίου 2018

«Εκπαίδευση στο πεδίο και Προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης», Εισήγηση της Βαρβάρας Πετρίδου, Υπεύθυνης Π.Ε. Δ.Δ.Ε. Β΄Αθήνας

MEdIES – Βουτιά στη Νερούπολη! 2018

Αν είστε εκπαιδευτικός με μαθητές από Δ’ Δημοτικού έως Α’ Γυμνασίου,
Αν σας ενδιαφέρει να μελετήσετε το νερό διαθεματικά,
Αν επιθυμείτε να δοκιμάζετε ποικιλία εκπαιδευτικών προσεγγίσεων, με κέντρο τον μαθητή-αυριανό ενεργό πολίτη,
Αν απλά έχετε την περιέργεια να δοκιμάσετε ένα νέο ψηφιακό εργαλείο με την τάξη σας…

Κάντε μια βουτιά στη Νερούπολη ένα ανοιχτό εκπαιδευτικό υλικό, αποκλειστικά διαδικτυακό. Οι 14 δραστηριότητες είναι εξ αρχής σχεδιασμένες για τον μαθητή-χρήστη του διαδικτύου και προσφέρουν πολλές ευκαιρίες e-διάδρασης.

Οι δραστηριότητες μπορούν να γίνουν με όποια σειρά θέλετε, αλλά μπορείτε να κάνετε την πρώτη σας βουτιά επιλέγοντας εκείνη με τίτλο: «Από πού να ξεκινήσω, γιατί να μάθω για το νερό στην πόλη μου

Αν βουτήξετε στη δραστηριότητα με τους μαθητές σας, θα χαρούμε να μάθουμε τα αποτελέσματά σας. Κάθε πρόταση βελτίωσης στο υλικό είναι ευπρόσδεκτη.

Ομάδα MEdIES

Προτού βουτήξετε διαβάστε το σημείωμα για τον εκπαιδευτικό (σύμβολο i κάτω αριστερά)
Η Νερούπολη προστατεύει την ιδιωτικότητα των χρηστών και δεν απαιτεί εγγραφή ή δέσμευση από πλευράς σας.
Η Νερούπολη «τρέχει» σε ΗΥ, tablet και κινητό τηλέφωνο!
Αν βουτήξατε και σας άρεσε διαδώστε το!