EOE SHMAΗ Ορνιθολογική διοργανώνει :

1. Δραστηριότητες σε αστική περιοχή – Πάρκο Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης «Α. Τρίτσης»
2. Δραστηριότητες σε περιοχές που προστατεύονται για τον φυσικό πλούτο τους – Υγρότοπος Βραυρώνας, Μαρκόπουλο Αττικής
Για την υλοποίηση του κάθε προγράμματος προβλέπεται συμβολική συμμετοχή από 2€ έως 2,5€ ανά μαθητή.
Οι εκπαιδευτικές δραστηριότητες στο Πάρκο Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης «Α. Τρίτσης» απευθύνονται σε μαθητές Προσχολικής Αγωγής, Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου και είναι προσαρμοσμένες στις ηλικιακές ομάδες των μαθητών.
Τηλέφωνο/ φαξ: 210 2316977, e-mail: park@ornithologiki.gr
3. Ετήσια προγράμματα για ανάπτυξη δραστηριοτήτων από τους εκπαιδευτικούς
4. Φορητά εκπαιδευτικά πακέτα για την ανάπτυξη δραστηριοτήτων από τους εκπαιδευτικούς

Περισσότερες πληροφορίες στο Αναλυτικός Πίνακας Δραστηριοτήτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για το Σχολικό Έτος 2017-2018