Ενημέρωση ανάρτησης με το τελικό πρόγραμμα του σεμιναρίου

Το ΚΠΕ Αργυρούπολης προγραμματίζει την πραγματοποίηση του 107ου (από της ιδρύσεώς του) τριήμερου επιμορφωτικού σεμιναρίου για εκπαιδευτικούς Β/θμιας Εκπαίδευσης των παραπάνω Δ/νσεων στις 2, 3 και 4 Νοεμβρίου 2017. Θέμα του σεμιναρίου θα είναι: «Εκπαίδευση για το Περιβάλλον και την Αειφορία: Διαχείριση φυσικών οικοσυστημάτων γειτονικών στις πόλεις, για μια καλύτερη ποιότητα ζωής και αειφορική ανάπτυξη» με υποθέματα α) «Το νερό – η θάλασσα» και β) «Δασικές πυρκαγιές – πρόληψη, αντιμετώπιση, αποκατάσταση τοπίου» που απασχολούν και φέτος ιδιαίτερα τη χώρα και την Αττική.

Το σεμινάριο απευθύνεται συνολικά σε σαράντα δύο (42) εκπαιδευτικούς από τις Δ/νσεις Β/θμιας Εκπ/σης Α΄, Β΄, Γ΄, Δ΄ Αθηνών (10-11 από κάθε Δ/νση). Σε περίπτωση που μια Δ/νση δεν συμπληρώνει τον προβλεπόμενο αριθμό συμμετοχών, τα κενά θα συμπληρώνονται αναλογικά από αναπληρωματικούς εκπαιδευτικούς άλλων Δ/νσεων. Οι εκπαιδευτικοί που θα παρακολουθήσουν θα επιλεγούν από τους Υπευθύνους Π.Ε. και τους Διευθυντές των Δ/νσεων Εκπαίδευσης με την προϋπόθεση να προτίθενται να υλοποιήσουν πρόγραμμα Π.Ε. στα Σχολεία τους τη φετινή σχολική χρονιά. (Δεκτοί μπορούν να γίνουν και εκπαιδευτικοί που προτίθενται να υλοποιήσουν σχετικές βιωματικές δράσεις στο Γυμνάσιο και ερευνητικές εργασίες στο Λύκειο). Θυμίζουμε ότι και φέτος συνεχίζεται και η λειτουργία των θεματικών δικτύων του ΚΠΕ Αργυρούπολης «Η Θάλασσα» και «Δασικές Πυρκαγιές-Αποκατάσταση Τοπίου». Σε περίπτωση πληθώρας συμμετοχών καλό είναι να δοθεί προτεραιότητα σε συναδέλφους που δεν έχουν παρακολουθήσει άλλο σεμινάριο στο ΚΠΕ Αργυρούπολης.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ (05-10-2017)
Πέμπτη, 2 Νοεμβρίου 2017:
16.45 – 17.10:    Προσέλευση, εγγραφές, παραλαβή φακέλου με πρόγραμμα και γραφική ύλη. Αλληλογνωριμία.
17.10 – 17.30:    Εισαγωγή, στάδια σεμιναρίου, στοχοθεσία (Γιώργος Φαραγγιτάκης Υπεύθυνος ΚΠΕ).
17.30 – 18.40:    «30 χρόνια έρευνας στο Σαρωνικό» (Πάνος Παναγιωτίδης, Διευθυντής Ερευνών του ΕΛΚΕΘΕ) και για τις δύο ομάδες.
18.45 – 19.20:    Ομάδα θάλασσας: Βιωματική δράση –εργαστήριο με θέμα «Καθαρισμός της θάλασσας από την πετρελαιοκηλίδα». (Λουίζα Γιαννούδη, Έλλη Αναστασοπούλου, Σοφία Λάσχου, μέλη της μονάδας εκπαίδευσης του ΕΛΚΕΘΕ).                               Ομάδα δασικών πυρκαγιών: Το Περιφερειακό θεματικό δίκτυο του ΚΠΕ Αργυρούπολης (Θεμιστοκλής Σμπαρούνης, Αναπληρωτής Υπεύθυνος ΚΠΕ).
19.20 – 19.40:       Διάλειμμα (προσφέρονται καφές, τσάι, αναψυκτικά, κέικ, κουλουράκια).
19.40 – 20.00:       «Ζώντας με τις δασικές πυρκαγιές: η άποψη της επιστήμης της Οικολογίας» (Μαργαρίτα Αριανούτσου, Καθηγήτρια Οικολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών) και για τις δύο ομάδες.
20.00 – 21.15:       Συνεργασία εκπαιδευτικών με τους Υπευθύνους Π.Ε των Διευθύνσεων Β/θμιας Εκπ/σης Β΄, Γ΄, Δ΄ Αθηνών (Βαρβάρα Πετρίδου, Ιωάννα Ντίνου, Θάνος Ιωάννου).
Παρασκευή, 3 Νοεμβρίου 2017:
16.30 – 16.40:     Προσέλευση.
16:40 – 18:00:     Εισαγωγικό μέρος εκπαιδευτικών προγραμμάτων του ΚΠΕ (Γ. Φαραγγιτάκης).
18.00 – 19.20:    Παρακολούθηση των προγραμμάτων του ΚΠΕ σε δύο (2) ομάδες εκπαιδευτικών, ανάλογα με την κατανομή ανά θέμα:
«Το νερό, η θάλασσα» (Αφροδίτη Κατσιγιάννη, Μιχάλης Φωτιάδης, μέλη Παιδαγωγικής Ομάδας ΚΠΕ) και
 «Δασικές πυρκαγιές, αίτια, αντιμετώπιση, αποκατάσταση τοπίου»  (Θεμιστοκλής Σμπαρούνης).
19.20 – 19.40:     Διάλειμμα (προσφέρονται καφές, τσάι, αναψυκτικά, κέικ, κουλουράκια).
19.40 – 21.20:     Συνέχεια παρουσίασης προγραμμάτων και Παιδαγωγικά Εργαστήρια σχεδιασμού σχολικού προγράμματος σε δύο ομάδες με το συντονισμό των εκπαιδευτικών του ΚΠΕ Αργυρούπολης και των Υπευθύνων ΠΕ που θα συμμετέχουν.
 (επιλογή θέματος, στοχοθεσία, μεθοδολογία προσέγγισης, χρονοδιάγραμμα, συνεργασία με τον Υπεύθυνο, συνεργασίες με ειδικούς επιστήμονες, τα ΚΠΕ  και την τοπική κοινωνία, συγκρότηση ομάδων εργασίας, πηγές πληροφόρησης, συγκέντρωση και ταξινόμηση υλικού, επισκέψεις πεδίου, εργαστηριακές μετρήσεις, σύνδεση με το αναλυτικό πρόγραμμα, κριτική σύνθεση, τεχνικές παρουσίασης, αξιολόγηση, κ.α.).

Σάββατο, 4 Νοεμβρίου 2017:
09.00 – 11.45:     Συνέχεια των Παιδαγωγικών Εργαστηρίων σχεδιασμού σχολικού προγράμματος, ολοκλήρωση των σχεδίων και της προετοιμασίας των παρουσιάσεών τους στην ολομέλεια.
11:45 – 12:05:     Διάλειμμα (προσφέρεται καφές, αναψυκτικά, τσάι, κουλουράκια, κέικ).
12:05 – 14:00:     Ημίωρες παρουσιάσεις των προτάσεων των Ομάδων Εργασίας των Παιδαγωγικών Εργαστηρίων. Συζήτηση
14:00 – 14:45:    Διάλειμμα (προσφέρεται σάντουιτς και νερό)
14.45 – 15.05:    Τα θεματικά δίκτυα του ΚΠΕ Αργυρούπολης και των Δ/νσεων Εκπ/σης της Αττικής
15:05 – 15:45:    Αξιολόγηση του σεμιναρίου και συζήτηση  με τους Εκπαιδευτικούς.

Τρόπος εκδήλωσης ενδιαφέροντος συμμετοχής: οι εκπαιδευτικοί μπορούν να εκδηλώσουν την πρόθεση παρακολούθησης του Σεμιναρίου, συμπληρώνοντας την ηλεκτρονική  Φόρμα συμμετοχής

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων : 09-10-2017 24.00