Σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από το έγγραφο 200064/Δ2/23-11-2016 του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων, το ΚΠΕ Λαυρίου, για τους πρώτους μήνες της σχολικής χρονιάς (Οκτώβριος-Δεκέμβριος) και μέχρι την έγκριση των προγραμμάτων ΠΕ,υλοποιεί τα περιβαλλοντικά του προγράμματα σε σχολικές ομάδες της Αττικής.

Τα εκπαιδευτικά προγράμματα του ΚΠΕ απευθύνονται σε μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και προσαρμόζονται ανάλογα με την ηλικία των μαθητών. Για την τρέχουσα σχολική χρονιά τα προγράμματά μας είναι:

ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑΛΛΩΡΥΧΟΥ: Βιομηχανική κληρονομιά
        ΑΡΓΥΡΟΥ ΠΗΓΗ: Προσομοίωση της γραμμής παραγωγής μετάλλου από το μετάλλευμα του, διαχείριση του νερού στην αρχαιότητα
        ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ:Περιβαλλοντικό μονοπάτι στον Εθνικό Δρυμό Σουνίου
        ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΟ: Διαχείριση απορριμμάτων, ανακύκλωση, κομποστοποίηση
        ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΛΑΥΡΙΟ: Το λιμάνι ως φορέας ανάπτυξης και το περιβαλλοντικό του αποτύπωμα
        ΕΝΑ ΝΕΟ ΔΑΣΟΣ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ: Φυσική αναγέννηση σε καμένο δάσος
        ΓΙΑΛΟ-ΓΙΑΛΟ: Θαλάσσια οικοσυστήματα, με έμφαση στην posidoniaoceanica
        Νέο πιλοτικό πρόγραμμα με θέμα:‘Αγωνιστικός προσανατολισμός στον Εθνικό Δρυμό Σουνίου’
        Νέο πιλοτικό πρόγραμμα με θέμα:‘Αστικό περιβαλλοντικό μονοπάτι στο Λαύριο’

Περισσότερες πληροφορίες για όλα τα προγράμματα, πλην των δύο πιλοτικών, βρίσκονται στην ιστοσελίδα του ΚΠΕ, μαζί με τους στόχους που κάθε φορά επιδιώκονται και λεπτομέρειες για τη διεξαγωγή τους (π.χ. περιεχόμενο, πεδίο, μεθοδολογία).

Εκπαιδευτικά προγράμματα ΚΠΕ Λαυρίου