Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελευσίνας συμμετέχει (χωρίς δαπάνη για το δημόσιο) με παιδαγωγικά εργαστήρια και εισηγήσεις στη διοργάνωση πενθήμερου θερινού σχολείου με θέμα: «Αειφορικές δράσεις σε δορυφορικές πόλεις». Το Θερινό Σχολείο διοργανώνεται από το Δήμο Μεγαρέων και μπορούν να συμμετέχουν έως 40 εκπαιδευτικοί από όλη την Ελλάδα. Στην επιλογή θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Από κάθε σχολείο έχουν δικαίωμα αίτησης έως και τρεις εκπαιδευτικοί. Όσοι εκπαιδευτικοί ενδιαφέρονται να συμμετέχουν μπορούν να υποβάλουν την αίτησή τους στο Δήμο Μεγαρέων μέχρι την Δευτέρα 29 Μαΐου ηλεκτρονικά, συμπληρώνοντας την φόρμα συμμετοχής.
Οι εκπαιδευτικοί που θα επιλεγούν θα ενημερωθούν για την επιλογή τους στις 30/5/2017 .
Δεν υπάρχει καμία επιβάρυνση για δίδακτρα συμμετοχής στο θερινό σχολείο.
Το κόστος μετακίνησης, διατροφής και διαμονής(στην ευρύτερη περιοχή της Κινέτας) βαρύνει τους/τις εκπαιδευτικούς.
Για όλες τις οργανωτικές λεπτομέρειες μπορείτε να επικοινωνήσετε με τα γραφεία του Δήμου Μεγαρέων από 09.00-15.00 με την κα Ελένη Ρήγα, Αντιδήμαρχο Πολιτισμού και Παιδείας Δήμου Μεγαρέων (τηλ.2296082895-6974544246).

Έγγραφο του ΚΠΕ Ελευσίνας