Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Έδεσσας-Γιαννιτσών, ως εθνικός συντονιστικός φορέας του Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΕΘΔΠΕ) ΝΕΡΟ & ΒΙΩΣΙΜΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ, σας ενημερώνει  για το πλαίσιο της φετινής λειτουργίας της ψηφιακής Κοινότητας Μάθησης και Πρακτικής των ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΚΗΠΟΥΡΩΝ στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://blogs.sch.gr/schoolgardens/, καθώς και  τις δυνατότητες που αυτό δίνει στα μέλη της.
Πληροφορίες για τα πρώτα βήματα που πρέπει να ακολουθήσει όποιος ενδιαφέρεται να συμμετέχει α)σε αυτήν, ως νέο μέλος της (υποψήφια νέα μέλη), β) στην κλειστή Ομάδα μελών των ΚΗΠΟΥΡΩΝ στο Face book, είτε ως παλιό είτε ως νέο μέλος της Κοινότητας( παλιά μέλη και υποψήφια νέα) στο έγγραφο του ΚΠΕ Έδεσσας-Γιαννιτσών.
Ειδικότερα για φέτος η Κοινότητα των  Κηπουρών έχει τον δικό της  σχολικό κήπο. Ο συγκεκριμένος κήπος ενσωματώνει μια εναλλακτική πρόταση του ΚΠΕ Έδεσσας Γιαννιτσών για την καλλιέργεια σχολικών κήπων με τη μέθοδο της Φυσικής Καλλιέργειας.

Έγγραφο του ΚΠΕ Έδεσσας-Γιαννιτσών