Μέχρι την άφιξη της εγκυκλίου 2016-2017 σχετικά με τις επισκέψεις των Σχολείων σε ΚΠΕ ισχύει η  Φ16Α/197651/Δ1/4-12-15 ΥΠ.Π.Ε.Θ.
Οι αιτήσεις υποβάλλονται στους Υπεύθυνους ΠΕ ή Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Εκπαίδευσης.
Για τους πρώτους μήνες του σχολικού έτους και μέχρι την έγκριση των προγραμμάτων μπορούν να επισκέπτονται τα Κ.Π.Ε. για την υλοποίηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων σχολικές μονάδες της Περιφερειακής Ενότητας στην οποία ανήκει το Κ.Π.Ε. Μετά την έγκριση των προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, ο Υπεύθυνος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ή o Υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων οφείλει βάσει του καθηκοντολογίου του, να αποστείλει σε κάθε ΚΠΕ κατάσταση των εκπαιδευτικών και των μαθητών τους, οι οποίοι ενδιαφέρονται να επισκεφθούν το ΚΠΕ και  φροντίζει, ώστε οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι καταθέτουν αίτηση, να εκπονούν προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

Έγκύκλιος Φ16Α/197651/Δ1/4-12-15 ΥΠ.Π.Ε.Θ.