Εγκρίνεται η πραγματοποίηση επισκέψεων σε σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για υλοποίηση εργαστηρίων για το πρόγραμμα «Καλύτερη Ζωή».

Οι εμψυχωτές που συντονίζουν τα εργαστήρια αυτά είναι η κ. Ελένη Σβορώνου, απόφοιτος Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ, με ειδίκευση στη Διαχείριση Πολιτιστικής Κληρονομιάς από το Πανεπιστήμιο του Birmingham, Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, WWF Ελλάς και η κ. Νάνσυ Κουταβά, Χημικός, συνεργάτης στο Τμήμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, WWF Ελλάς.

Τα εργαστήρια διαρκούν από μία έως δύο ώρες. Η έγκριση δίδεται για το Σχολικό Έτος 2015-2016.

Οι ενημερωτικές παρεμβάσεις είναι προαιρετικές και δωρεάν για τους μαθητές και θα πραγματοποιηθούν, χωρίς να παρακωλύεται η ομαλή λειτουργία των σχολείων και μετά από συνεννόηση με τους/τις Δ/ντες/ντριες των σχολικών μονάδων.
Επισημαίνεται επίσης, ότι κρίνεται απαραίτητη η αποφυγή διάθεσης οποιουδήποτε υλικού, η οποία αφορά έμμεση ή άμεση διαφήμιση παροχής υπηρεσιών ατόμων/φορέων, καθώς και μη εγκεκριμένου από το Υπουργείο Παιδείας υλικού.
Η συνεργασία με τους Υπεύθυνους Σχολικών Δραστηριοτήτων των οικείων Δ/νσεων Εκπ/σης κρίνεται απαραίτητη.

Έγγραφο του ΥΠ.Π.Ε.Θ.