Αρχείο για "13 Φεβρουαρίου 2016"

Κ.Π.Ε Μακρινίτσας – «Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για Συμμετοχή Σχολείων στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο «Τα βότανα στη ζωή μας»

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μακρινίτσας σύμφωνα με την απόφαση έγκρισης με αρ. Πρωτ. 188967/Δ2/23-11-2015 της Γενικής Δ/νσης Σπουδών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης – Τμήμα Δ΄ Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας ‘Ερευνας και Θρησκευμάτων θα συντονίσει και θα λειτουργήσει Εθνικό Θεματικό Δίκτυο με τίτλο «Τα βότανα στη ζωή μας», για τα σχολικά έτη 2015-2016, 2016-2017 και 2017-2018.

Όσα Σχολεία επιθυμούν να ενταχθούν στο Δίκτυο μπορούν να αποστείλουν αίτηση απευθείας στο ΚΠΕ, κοινοποιώντας την παράλληλα στην Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης μέχρι την Παρασκευή 26 Φεβρουαρίου 2016.

• Για να ενταχθεί μια σχολική ομάδα στο δίκτυο θα πρέπει να υλοποιεί πρόγραμμα ΠΕ με θέμα που εντάσσεται στην ευρύτερη θεματολογία του δικτύου,
  • Η Παιδαγωγική Ομάδα υλοποίησης του Σχολικού Προγράμματος Π.Ε. καλό είναι να αποτελείται από τουλάχιστον δύο υπεύθυνους-συνοδούς εκπαιδευτικούς.

Φορέας Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας – Διαγωνισμός για τα Δάση και τη Δασοπονία “Young People in European Forests” 2016

Dasi 2016Η Ειδική Γραμματεία Δασών, οι περιφερειακές δασικές υπηρεσίες και ο Φορέας Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας διοργανώνουν τον πανελλαδικό μαθητικό διαγωνισμό

“Young People in European Forests”

Ο διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 23 Απριλίου 2016 και ώρα 10.00.
Υποψήφιοι του διαγωνισμού μπορούν να είναι μαθητές γυμνασίων και λυκείων.
Οι υποψήφιοι διαγωνίζονται σε ομάδες των τριών (3) ατόμων που συστήνουν οι ίδιοι.
Η ύλη του διαγωνισμού είναι διαθέσιμη στην ιστοσελίδα: www.parnitha.net –> Δράσεις –> Διαγωνισμός για τα Δάση.

Ο διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί στην ελληνική γλώσσα.

Η νικήτρια ομάδα που θα διακριθεί στον πανελλαδικό διαγωνισμό θα λάβει μέρος στο ευρωπαϊκό Διαγωνισμό “Young People in European Forests” που θα πραγματοποιηθεί τον Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο 2016 στη Λετονία.
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στο Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας στα τηλέφωνα 2102478540 και 2102445226, υπεύθυνοι: Αννα Δερβένη, Ασπασία Χατζημακρή ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση diagonismos@parnitha.net.

Ελληνική Εταιρεία Περιβάλλοντος και Πολιτισμού – Πρόσκληση σε ημερίδα «Σχεδόν Μηδενική Κατανάλωση Ενέργειας στα Σχολεία στη Μεσόγειο» 22 Φεβρουαρίου 2016

ELLETΗ Ομάδα Ερευνών Κτηριακού Περιβάλλοντος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και το πρόγραμμα ΑΕΙΦΟΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ της Ελληνικής Εταιρείας Περιβάλλοντος και Πολιτισμού σας, σας προσκαλούν στην ημερίδα που διοργανώνουν με θέμα:

«Σχεδόν Μηδενική Κατανάλωση Ενέργειας στα Σχολεία στη Μεσόγειο»

Τόπος και χρόνος. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου 2016, στο κτίριο της Ελληνικής Εταιρείας, Τριπόδων 28, Πλάκα, 16.30-20.15.

Στόχοι της ημερίδας είναι να ανακοινωθούν τα πορίσματα δύο ευρωπαϊκών προγραμμάτων και να αναπτυχθεί ο διάλογος για την προώθηση:
  • Πρακτικών ευαισθητοποίησης των μαθητών σε θέματα εξοικονόμησης ενέργειας.
  • Πρακτικών εξοικονόμησης ενέργειας μέσω της ανακαίνισης των σχολείων σε Σχεδόν Μηδενικής Ενεργειακής Κατανάλωσης Κτήρια.
  • Πρωτοβουλιών για την μείωση της κατανάλωσης ενέργειας.

Δηλώσεις συμμετοχής στη σχετική φόρμα.

“Προστατεύουμε την Πολιτιστική μας Κληρονομιά” – Νέα βιβλία που προσφέρονται για Ερευνητικές Εργασίες και Βιωματικές Καινοτόμες Δράσεις

Georgiadou
ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΜΑΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ”,
Συγγραφέας: Τασούλα Γεωργιάδου, Χημικός, Επίτιμη Σχολική Σύμβουλος ΠΕ04
Εκδόσεις Σαΐτα – Saita Publications (βιβλία που πετάνε ελεύθερα στο Διαδίκτυο) της σειράς Philosophia Ancilla/ Academica, Ιανουάριος 2016, ISBN: 978-618-5147-75-4.

Στη διαχείριση του Πολιτιστικού Περιβάλλοντος έχουν λόγο, αλλά και υποχρέωση, να συμβάλλουν όλοι οι πολίτες  και οι έφηβοι ως εν δυνάμει πολίτες. Στην περίπτωση αυτή δεν αρκεί να τηρούν το νόμο και να υπερασπίζονται το δίκαιο απέναντι στην παράνομη ανασκαφή, την καταστροφή, την αλλοίωση, την πρόκληση κάθε είδους βλάβη στα μνημεία, την κλοπή ή την εξαγωγή αρχαιοτήτων, κειμηλίων και άλλων πολιτισμικών αγαθών. Μπορούν να υποδείξουν σημεία για εντοπισμό στοιχείων πολιτιστικής κληρονομιάς στις αρμόδιες κρατικές υπηρεσίες, να συνεισφέρουν  στην καταγραφή και την προβολή τους, να συμβάλλουν στην ανάδειξη και την ένταξή τους στη σύγχρονη κοινωνική ζωή. Αρκεί να έχουν την ανάλογη ευαισθησία και παιδεία.

Ι τόμος: Θεωρητικό πλαίσιο 150 σελίδες. Γενικού ενδιαφέροντος που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως οδηγός διαλέξεων για τους εκπαιδευτές και τους καλεσμένους ειδικούς επιστήμονες, αλλά και από τους εκπαιδευόμενους, αν υπάρχει η δυνατότητα να διανεμηθεί. Το επιστημονικό κείμενο προσαρμόστηκε με κατάλληλη εκλαΐκευση έτσι, ώστε να είναι  κατανοήσιμο από μαθητές και αποφοίτους  Λυκείου. Καταβλήθηκε προσπάθεια να έχει σχετικά μικρό βαθμό δυσκολίας, αλλά να παρουσιάζει πρωτοτυπία, να είναι σύγχρονο, επίκαιρο, ακριβές, προσαρμόσιμο στις ανάγκες, τα ενδιαφέροντα και τις ικανότητες των  αναγνωστών, ενώ παράλληλα διεγείρει τη κριτική σκέψη και προκαλεί το ενδιαφέρον τους .

ΙΙ τόμος: Εκπαιδευτικές δραστηριότητες + Παράρτημα υποστήριξης 76 σελίδες [προσφέρεται ως εκπαιδευτικό υλικό για ΕΕ ερευνητικές εργασίες του Λυκείου, τις Βιωματικές Καινοτόμες Δράσεις του γυμνασίου με τη μεθοδολογία project, αλλά και άλλων ομάδων (ενηλίκων και ανήλικων) όπως Πολιτιστικών συλλόγων φιλοπροόδων, τμήματα δημιουργικής απασχόλησης πολιτών των πολιτιστικών τομέων  Δήμων και Κοινοτήτων,  τοπικών Ομίλων της UNESCO, προγραμμάτων Λαϊκής Επιμόρφωσης των Νομαρχιών, οργανώσεων νεολαίας που προάγουν τον εθελοντισμό, όπως Προσκόπους και Οδηγούς].

Περίληψη περιεχομένου εκάστου τόμου στο οπισθόφυλλο, στη URL www.saitapublications.gr/2016/01/ebook.196.html    μπορείτε να ξεφυλλίσετε και ΔΩΡΕΑΝ να κατεβάσετε τους δύο τόμους