Αρχείο για "15 Μαΐου 2015"

Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας – Διεθνής Ημέρα Μουσείων 17 Μαίου 2015

Tο Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας και το Κέντρο ΓΑΙΑ σας περιμένουν το Σάββατο 17 Μαΐου, από τις 10 το πρωί μέχρι τις 4 το απόγευμα, με ελεύθερη είσοδο, να γιορτάσετε τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων με δραστηριότητες για όλη την οικογένεια !

• Μόνιμες εκθέσεις του Μουσείου Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας και του Κέντρου ΓΑΙΑ.
  • Έκθεση «ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ»
  • Έκθεση «Η Άγνωστη Ελλάδα – Προστατευόμενες Περιοχές».
  • Εργαστήρια για τα πα ιδιά και την οικογένεια βασισμένα στην έκθεση «Το Μήνυμα της Θάλασσας»
  • «Προστατεύω τα ζώα της θάλασσας», για παιδιά 5-8 χρονών, ώρες: 11.00, 12.15 και 13.00
  • «Φέτος οι παραλίες θα έχουν μόνον άμμο και βότσαλα», για παιδιά 9-13 χρονών, ώρες: 11.00 και 13.00
  • «Βρίσκουμε μικροπλαστικά εκεί που δεν το περιμένουμε!», για παιδιά 9-13 χρονών, ώρες: 11.00 και 13.00
  • Αφηγήσεις παραμυθιών για παιδιά από 3 ετών και την οικογένεια
  • «Γκρέις και Ρούμπι» της Ούλη Μοιρασγέτη, ώρες: 11.00 και 13.00 (Δυο φώκιες Γουέντελ ζουν τη δική τους περιπέτεια στα νερά της παγωμένης Ανταρκτικής!)
  • «Η Στιγμούλα είναι δυνατή!» της Μαρίνας Γιώτη, ώρα: 12.15 (Η ιστορία μιας μικρής, αλλά πολύ δυνατής σταγόνας που αποφάσισε να βοηθήσει ένα χωριό που δεν είχε καθόλου νερό)

Για ένα ευχάριστο διάλειμμα ή για ένα νόστιμο γεύμα μπορείτε να απολαύσετε το ειδυλλιακό περιβάλλον του κήπου του Μουσείου στο Museum Café.

Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας – Κέντρο ΓΑΙΑ , Λεβίδου 13, Κηφισιά, Τηλ. 210 8015870,

Πληροφορίες στο σύνδεσμο : http://www.gnhm.gr/event/

Αττικό Φυτωριακό Πάρκο

Το Αττικό Φυτωριακό Πάρκο «The Garden Mall» είναι ένα τεχνητό δάσος μέσα στον αστικό ιστό στο Κορωπί, με αγροτικές εφαρμογές το οποίο μπορεί να δεχθεί επισκέψεις σχολείων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης.

Η είσοδος των μαθητών για επίσκεψη στο Αττικό Φυτωριακό Πάρκο είναι ελεύθερη.
Περισσότερες πληροφορίες : www.attikofytoriakoparko.gr και www.thegardenmall.gr
E-mail: tani@attikofytoriakoparko.gr και tani@thegardenmall.gr
Τηλέφωνο 210-9654914