Αρχείο για "7 Νοεμβρίου 2014"

Έγκριση Υλοποίησης του προγράμματος «Συμβιώνω με τα Ζώα γύρω μου» στα σχολεία Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπ/σης της χώρας σχολικό έτος 2014-2015

Eγκρίνεται η διεξαγωγή του Προγράμματος «Συμβιώνω με τα Ζώα γύρω μου» σε μαθητές και εκπαιδευτικούς σχολείων Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης της χώρας, που προτίθεται να πραγματοποιήσει η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία.
Η έγκριση δίδεται για το τρέχον σχολικό έτος 2014-2015.
Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν στο τηλέφωνο 6979913007.

Το Πρόγραμμα είναι δωρεάν και προαιρετικό για τους μαθητές και θα πραγματοποιηθεί χωρίς να παρακωλύεται η λειτουργία των σχολείων και μετά από συνεννόηση με τους Δ/ντές/τριες των σχολικών μονάδων. Επιπρόσθετα, για την συμμετοχή των μαθητών/τριών απαιτείται η έγγραφη συγκατάθεση των γονέων και κηδεμόνων αυτών.

Έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

«Έγκριση των δραστηριοτήτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που οργανώνει η Ορνιθολογική Εταιρεία

Εγκρίνονται οι δραστηριότητες Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που διοργανώνει η Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία για το σχολικό έτος 2014-2015 για μαθητικές ομάδες. Ο σχεδιασμός έχει στόχο την περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση των μαθητών, ενώ παράλληλα υποστηρίζει τα προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και περιλαμβάνει:

1. δραστηριότητες σε αστική περιοχή για τη γνωριμία και εξοικείωση των παιδιών με το φυσικό περιβάλλον (Πάρκο Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης «Αντώνης Τρίτσης», Ίλιον Αττικής, Δίκτυο Αδόμητων Χώρων, Αθήνα & Θεσσαλονίκη).
  2. ετήσια προγράμματα για την ανάπτυξη δραστηριοτήτων από τους εκπαιδευτικούς («Ταξιδεύοντας με τη Νανόχηνα στους ελληνικούς υγρότοπους», «Φτερωτοί ταξιδιώτες: Το μεταναστευτικό ταξίδι των πουλιών στα Ιόνια νησιά).
  3. δραστηριότητες σε περιοχές που προστατεύονται για το φυσικό πλούτο τους, όπου διοργανώνονται επιτόπου επισκέψεις των σχολείων (Υγρότοπος Βραυρώνας, Μαρκόπουλο Αττικής).
  4. φορητά εκπαιδευτικά πακέτα για την ανάπτυξη δραστηριοτήτων από τους εκπαιδευτικούς.

Έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Παρακολούθηση θεαμάτων από μαθητές εντός σχολικού ωραρίου

Σχετικά με την παρακολούθηση θεαμάτων από μαθητές εντός του σχολικού ωραρίου, σας ενημερώνουμε ότι κατά το σχολικό έτος 2014-2015 και προκειμένου να διευκολυνθούν οι εκπαιδευτικοί στην απόφαση επιλογής θεάματος,  αναρτάται στην ιστοσελίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ. κατάλογος θεαμάτων, ο οποίος  περιλαμβάνει πληροφορίες για παραστάσεις θεάτρου/ κουκλοθεάτρου/θεάτρου σκιών και ανευρίσκεται με την επιλογή του σχετικού εικονιδίου (ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΘΕΑΜΑΤΩΝ 2014-2015) που υπάρχει στο αριστερό τμήμα της αρχικής σελίδας της Δικτυακής Εκπαιδευτικής Πύλης του Υ.ΠΑΙ.Θ. www.e-yliko.gr

Έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

17ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους και 14η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας – CAMERA ZIZANIO

Σας ενημερώνουμε ότι από 29 Νοεμβρίου έως 6 Δεκεμβρίου 2014  θα πραγματοποιηθεί στον Πύργο, την Αμαλιάδα, τα Λεχαινά, τη Γαστούνη  και σε άλλες πόλεις της Ηλείας  το 17ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους. Θα γίνουν επίσης προβολές και εκδηλώσεις και στους άλλους δυο νομούς της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας, Αχαΐας και Αιτωλοακαρνανίας. Στο Φεστιβάλ αυτό προβάλλονται ταινίες επαγγελματιών που έχουν στο επίκεντρο την παιδική και νεανική ηλικία.
Παράλληλα με το Φεστιβάλ Ολυμπίας πραγματοποιείται και η 14η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας- CAMERA ZIZANIO. Στην CAMERA ZIZANIO διαγωνίζονται 250 ταινίες από ευρωπαϊκές χώρες. Στο ελληνικό τμήμα συμμετέχουν 220 ταινίες από 190 σχολεία απ’ όλη την Ελλάδα.
Το Φεστιβάλ πραγματοποιείται με την υποστήριξη του Υπουργείου Πολιτισμού & Αθλητισμού και της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας. Υποστηρικτές και συνεργάτες είναι  το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου, ο Δήμος Πάτρας, το ΤΕΙ Πάτρας, το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, φορείς εκπαιδευτικών Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης, Κινηματογραφικές Λέσχες, οι επαγγελματικές ενώσεις του οπτικοακουστικού χώρου και άλλοι φορείς. Το  Φεστιβάλ ενισχύεται και από το πρόγραμμα MEDIA της Ε.Ε.
Στο διαγωνιστικό πρόγραμμα του 17ου Φεστιβάλ θα προβληθούν ταινίες επαγγελματιών, μυθοπλασίας και κινουμένων σχεδίων, 12 ταινίες μεγάλου μήκους και 36 ταινίες μικρού μήκους. Ξεχωριστό διαγωνιστικό τμήμα αποτελεί το KID’ S & DOC στο οποίο διαγωνίζονται 18 ντοκιμαντέρ. Μέσω των ταινιών όλων των προγραμμάτων εκπροσωπούνται 45 χώρες απ’ όλες τις ηπείρους.

Η συμμετοχή των μαθητών σε όλες τις προβολές και τις δραστηριότητες του Φεστιβάλ Ολυμπίας και της Camera Zizanio είναι δωρεάν.

Τα σχολεία που επιθυμούν με δικά τους έξοδα να πραγματοποιήσουν εκπαιδευτικές εκδρομές και να παρακολουθήσουν τις εκδηλώσεις του 17ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους και της 14ης Ευρωπαϊκής Συνάντησης Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας-Camera Zizanio, παρακαλούνται να επικοινωνήσουν άμεσα με τους υπευθύνους του Φεστιβάλ. Στοιχεία επικοινωνίας:
ΑΘΗΝΑ: Ρόδου 18 – ΤΚ 11252 – Τηλ. 210 8664470, fax 210 8662344, email: festival@olympiafestival.gr
Για περισσότερες πληροφορίες: www.neanikoplano.gr
Η συμμετοχή των σχολείων στις ανωτέρω δράσεις είναι προαιρετική.