Panel D

Έγκριση του 5ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών Μικρού Μήκους, τον οποίο   διοργανώνει η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υ.ΠΑΙ.Θ.  και ο οποίος  απευθύνεται σε σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της  χώρας μας. Ο διαγωνισμός  τελεί υπό την αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ.  και  προωθεί τις προτεραιότητες και τους άξονες του «Κοινωνικού Σχολείου» και συγκεκριμένα τους άξονες:  Άθληση – Δια Βίου Άσκηση, Διατροφή, Ολυμπισμός, Διαδίκτυο, Αισθητική, Ρατσισμός, Χουλιγκανισμός, Ναρκωτικά, Κάπνισμα & Αλκοόλ και Πρόληψη ατυχημάτων.

Συνδιοργανωτές  του  5ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών Μικρού Μήκους είναι το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας και η ΝΕΡΙΤ (Νέα Ελληνική Ραδιοφωνία Ίντερνετ Τηλεόραση), η οποία είναι και χορηγός επικοινωνίας.

Ο διαγωνισμός ξεκινάει στις 15 Σεπτεμβρίου 2014 (υποβολή αιτήσεων ως την 1η Δεκεμβρίου 2014) και λήγει στις 2 Μαρτίου 2015.

Έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.
Πληροφορίες  για τον διαγωνισμό