Αρχείο για "2 Νοεμβρίου 2014"

Πανελλήνια Ένωση Εκπαιδευτικών για την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση (Παράρτημα Αττικής) – Πρόσκληση για συμμετοχή στην Ημερίδα 19 Νοεμβρίου 2014

PEEKPE photo

Η Π.Ε.ΕΚ.Π.Ε. (Παράρτημα Αττικής) συνεχίζει τις δράσεις της φετινής σχολικής χρονιάς με Ημερίδα για τα μέλη της που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 19 Νοεμβρίου στις 6.00 μμ στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αργυρούπολης.

Τα θέματα της Ημερίδας είναι:
  • «Οι Τράχωνες άλλοτε και τώρα: από την «αίσθηση» του τόπου στην δράση για τον τόπο» (Ιωάννα Μικρογιαννάκη, Δ/ντρια του 16ου Δημοτικού Σχολείου Γλυφάδας)
  • «Αιθιοπία: φωτογραφικό οδοιπορικό στο φυσικό περιβάλλον και τον πολιτισμό της χώρας» (Βασίλης Κωνσταντινίδης, μέλος της Παιδαγωγικής Ομάδας του ΚΠΕ Αργυρούπολης)
Δηλώσεις συμμετοχής στο 210 9959251 ή στο mail: secretary@kpea.gr  μέχρι τις 17/11/2014.
Πρόσκληση για συμμετοχή στην Ημερίδα

5ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ταινιών Μικρού Μήκους

Panel D

Έγκριση του 5ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών Μικρού Μήκους, τον οποίο   διοργανώνει η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υ.ΠΑΙ.Θ.  και ο οποίος  απευθύνεται σε σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της  χώρας μας. Ο διαγωνισμός  τελεί υπό την αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ.  και  προωθεί τις προτεραιότητες και τους άξονες του «Κοινωνικού Σχολείου» και συγκεκριμένα τους άξονες:  Άθληση – Δια Βίου Άσκηση, Διατροφή, Ολυμπισμός, Διαδίκτυο, Αισθητική, Ρατσισμός, Χουλιγκανισμός, Ναρκωτικά, Κάπνισμα & Αλκοόλ και Πρόληψη ατυχημάτων.

Συνδιοργανωτές  του  5ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Ταινιών Μικρού Μήκους είναι το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας και η ΝΕΡΙΤ (Νέα Ελληνική Ραδιοφωνία Ίντερνετ Τηλεόραση), η οποία είναι και χορηγός επικοινωνίας.

Ο διαγωνισμός ξεκινάει στις 15 Σεπτεμβρίου 2014 (υποβολή αιτήσεων ως την 1η Δεκεμβρίου 2014) και λήγει στις 2 Μαρτίου 2015.

Έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.
Πληροφορίες  για τον διαγωνισμό