Το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ.) «Πάνος Μυλωνάς» στο πλαίσιο ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης πολιτών και φορέων, στοχεύοντας στην πρόληψη των τροχαίων δυστυχημάτων υλοποιεί δράσεις και προγράμματα κυκλοφοριακής αγωγής καθώς και καμπάνιες ενημέρωσης. Με αιτία τη συχνή πρόκληση τροχαίων σε περιοχές όπου  υπάρχουν σιδηροδρομικές γραμμές και στο πλαίσιο Ευρωπαϊκής και Διεθνούς καμπάνιας ενημέρωσης για την ασφάλεια και την πρόληψη των ατυχημάτων στις ισόπεδες διαβάσεις το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας  διοργανώνει μαθητικό διαγωνισμό με θέμα Οδική Ασφάλεια: «Μηδέν Τροχαία στις Ισόπεδες Διαβάσεις».

Τα έργα των μαθητών θα πρέπει να αποσταλούν έως και την Παρασκευή  26 Απριλίου 2013 στην ταχυδρομική διεύθυνση:

Δ/νση Μεταφορών και Επικοινωνιών Κεντρικού Τομέα
Μεσογείων 156
Τ.Κ. 155 10, Χολαργός
Υπόψη κας Μαγδαληνής  Καρδαρά

Ειδικά τα έργα  video-art/animation και οι φωτογραφίες μπορούν να αποσταλούν είτε ταχυδρομικά σε ψηφιακή μορφή στην παραπάνω ταχυδρομική διεύθυνση είτε ηλεκτρονικά στην διεύθυνση: roadsafetycontest@ioas.gr