Αρχική » Πρακτική άσκηση καταρτιζόμενων ΙΕΚ

• Τηλεφωνικοί αριθμοί
    • Διευθυντής: 2695043500
  • email: grammateia@iek-zakynth.zak.sch.gr

Διεύθυνση: 2ο Γενικό Λύκειο Ζακύνθου, Παναγούλα Τ.Κ. 29100, Ζάκυνθος.

Πρακτική άσκηση καταρτιζόμενων ΙΕΚ

Σύμφωνα με την 40331/Δ1.13521 (ΦΕΚ 3520/Β/19-09-2019) Απόφαση του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων ο εργοδότης που απασχολεί πρακτικά ασκούμενο υποχρεούται σε συμπλήρωση του εντύπου Ε 3.5 στο Π.Σ. ΕΡΓΑΝΗ, ΠΡΙΝ την έναρξη της πρακτικής άσκησης.

Για τον παραπάνω λόγο οι σπουδαστές του ΙΕΚ ΖΑΚΥΝΘΟΥ που επιθυμούν να κάνουν έναρξη Πρακτικής Άσκησης πρέπει να φροντίζουν  να προσέρχονται  ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ  μία εβδομάδα πριν την ημερομηνία έναρξης  και να προσκομίζουν  τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Υπενθυμίζεται ότι η έναρξη Π.Α (πρακτικής άσκησης) μπορεί να γίνει 1η ή 15η κάθε μήνα.

—————————

Σας ενημερώνουμε ότι από την 1η Οκτώβρη 2015 ξεκινά (η υποχρεωτική για την απόκτηση ΒΕΚ) πρακτική άσκηση των καταρτιζόμενων στα ΙΕΚ.

Η διαδικασία που ακολουθείται, περιγράφεται αναλυτικά σε σχετικό έγγραφο της Δ/νσης Δια Βίου Μάθησης της ΓΓΔΒΜΝΓ (ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΙΕΚ_(ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ) .

Μπορούμε πλέον να προχωρήσουμε σε ενάρξεις πρακτικής άσκησης  την 1η και 15η  ημέρα κάθε μήνα.

Για να συμβεί αυτό θα πρέπει η διαδικασία κατάθεσης όλων των απαραίτητων δικαιολογητικών και η  έγκριση της πρακτικής από τη Δνση του ΙΕΚ να έχει ολοκληρωθεί πρίν από την ημερομηνία έναρξης.

Είναι δυνατή η πραγματοποίηση της πρακτικής άσκησης παράλληλα με τα μαθήματα από το Γ’ Εξάμηνο κατάρτισης. Στην περίπτωση που η πρακτική άσκηση πραγματοποιείται μετά το Δ’ Εξάμηνο, η ημερομηνία έναρξης  θα είναι και ημερομηνία εγγραφής στο Ε’ Εξάμηνο κατάρτισης.

Τα έντυπα που απαιτούνται κατά σειρά για την πραγματοποίηση της πρακτικής άσκησης είναι τα παρακάτω:

1. Η βεβαίωση του εργοδότη για την αποδοχή και απασχόληση του καταρτιζόμενου στην επιχείρηση (ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑ ΕΝΑΡΞΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ) καθώς και την υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη (ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ).
  2. Η αίτηση – δήλωση του καταρτιζομένου που ζητά την έγκριση έναρξης της Πρακτικής του άσκησης (ΑΙΤΗΣΗ ΕΝΑΡΞΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ_4186).
  3. Βεβαίωση απογραφής άμεσα ασφαλισμένου η οποία χορηγείται από το ΙΚΑ και αναγράφει τον  Αριθμού Μητρώου Ασφαλιζομένου, ώστε να ελέγχονται για την ορθότητα τους  τα αναγραφόμενα στην αίτηση  (ΑΜΑ  ΙΚΑ, ΑΔΤ ή διαβατηρίου, ονοματεπώνυμο,  ΑΜΚΑ, ΑΦΜ κτλ.)
  4. Το έντυπο δήλωσης ατομικών στοιχείων για την ασφάλιση στο ΙΚΑ (ΑΤΟΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΣΚΟΥΜΕΝΟΥ).
  5. Η έγκριση της Δ/νσης του ΙΕΚ για την έναρξη της Πρακτικής Άσκησης .
  6. Το βιβλίο Πρακτικής Άσκησης (ΒΙΒΛΙΟ_ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ_ΑΣΚΗΣΗΣ).
  7. Κάθε άλλο έγγραφο, έκθεση ή πρακτικό, που αφορά την έναρξη, διεξαγωγή, εποπτεία, περάτωση ή διακοπή της Πρακτικής Άσκησης (π.χ. Αναγγελίας Πρόσληψης ή λήξης στον ΟΑΕΔ από Εργάνη, αποδεικτικά ασφάλισης στο ΙΚΑ).
  8. Η βεβαίωση εργοδότη για τη λήξη της Πρακτικής Άσκησης και διαβεβαίωσης της εκεί ορθής παρουσίας του ασκούμενου (ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑ ΛΗΞΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ).
  9. Η βεβαίωση της Δ/νσης του ΙΕΚ για την επιτυχή περάτωση της Πρακτικής Άσκησης.
  10. Σε περίπτωση διακοπής της Πρακτικής Άσκησης, ο ασκούμενος επίσης οφείλει να προσκομίσει στο Ι.Ε.Κ. εποπτείας όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Οι πρακτικά ασκούμενοι θα ασφαλίζονται στο ΙΚΑ για περίπτωση ατυχήματος , με τη δαπάνη να βαρύνει τη ΓΓΔΒΜΝΓ (ΦΕΚ 1953 τΒ 2015 ΡΥΘΜΙΣΗ ΔΑΠΑΝΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΑΣΚΟΥΜΕΝΩΝ) , ενώ δεν προβλέπεται επιδότηση των ασκούμενων.

Το ωράριο Πρακτικής Άσκησης καθορίζεται στις έξι (6) έως οκτώ (8) ώρες ημερησίως, πρωί ή απόγευμα, ποτέ όμως νύχτα (5 ημέρες εβδομαδιαίως), και ποτέ την Κυριακή και τις επίσημες αργίες.

Απαλλαγή από την πρακτική άσκηση

Οι σπουδαστές των Ι.Ε.Κ. που έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον 120 ημερομίσθια στην ειδικότητα που εγγράφονται, απαλλάσσονται, εφόσον το επιθυμούν, με υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του ν. 1599/1986, από την υποχρέωση φοίτησης του εξαμήνου Πρακτικής Άσκησης και τους απονέμεται η Βεβαίωση Επαγγελματικής Κατάρτισης με την ολοκλήρωση των τεσσάρων εξαμήνων. Όσοι έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον 40 ημερομίσθια στην ειδικότητα που εγγράφονται, προσμετρούνται αυτά στο χρόνο της Πρακτικής Άσκησης ή Μαθητείας, εφόσον το επιθυμούν, με υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 (άρθρο 47, παρ. 3 του ν. 4264/2014 (Α΄ 118)).

Στις περιπτώσεις απαλλαγής από την Πρακτική Άσκηση ή προσμέτρησης ημερομισθίων στο συνολικό χρόνο που απαιτείται για την ολοκλήρωσή της, ο καταρτιζόμενος υποβάλλει στο ΙΕΚ που φοιτά τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

1. Υπεύθυνη Δήλωση (είτε για απαλλαγή από την Πρακτική Άσκηση λόγω πραγματοποίησης συναφούς με την ειδικότητα κατάρτισης εργασίας 120 ή και περισσότερων ημερομισθίων είτε για προσμέτρηση 40 και άνω ημερομισθίων εργασίας συναφούς με την ειδικότητα κατάρτισης στο συνολικό χρόνο της Πρακτικής Άσκησης).
  2. Βεβαίωση εργοδότη που να προσδιορίζει: τη σχέση εργασίας, τη χρονική διάρκεια της απασχόλησης, το σύνολο των ημερών εργασίας, την ειδικότητα και το αντικείμενο ή τα αντικείμενα απασχόλησης του εργαζόμενου.
  3. Βεβαίωση Ι.Κ.Α. που να προκύπτει ο εργοδότης
  4. ΕΝΣΗΜΑ που να φαίνεται ο κωδικός ειδικότητας
  5. Φωτοτυπία ταυτότητας.

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.