IMG_20180509_090125_HDR

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ ΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Στις 30/04/2018 ξεκίνησε για φέτος το πρόγραμμα εκμάθησης της κολύμβησης για την Γ΄και Δ΄τάξη των Δημοτικών Σχολείων της Σύρου. Το πρόγραμμα για το 3ο τρίμηνο περιλαμβάνει 10 Δημοτικά Σχολεία τα οποία συμμετέχουν με την Γ΄Δημοτικού και ένα σύνολο 234 μαθητών. Το Δημοτικό Κολυμβητήριο Δήμου Σύρου-Ερμούπολης φιλοξενεί το πρόγραμμα και τη φετινή χρονιά, ενώ για πρώτη φορά διατέθηκε η πισίνα εκμάθησης η οποία βοήθησε στην άμεση εξοικείωση των μαθητών με το υγρό στοιχείο. Ο συντονισμός του προγράμματος έγινε από την Ομάδα Φυσικής Αγωγής της Β/θμιας Εκπ/σης Κυκλάδων σε συνεργασία με την Α/θμια Εκπ/ση Κυκλάδων και τους Δ/ντές, Δ/ντριες των Δημοτικών Σχολείων. Τη μεταφορά των μικρών μαθητών ανέλαβε η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου σε συνεργασία με το ΚΤΕΛ Σύρου. Τα μηνύματα μέχρι στιγμής είναι ενθαρρυντικά και οι μικροί μαθητές απολαμβάνουν μαθήματα υψηλής ποιότητας τα οποία είναι τόσο απαραίτητα για την σωστή ψυχοσωματική  τους ανάπτυξη. Εκπαιδεύτριες του προγράμματος είναι για αυτό το τρίμηνο οι πτυχιούχοι φυσικής αγωγής με ειδικότητα κολύμβησης, κυρίες Σταμπουλή Βάλη, Κανακάρη Ελπίδα και Κούτρα Βαρβάρα.