Τα Γενικά αρχεία του Κράτους- Αρχεία Νομού Ηλείας

προσκαλούν σε συνεργασία τα σχολεία,

προκειμένου να καταγραφεί και διασωθεί το αρχειακό υλικό

που αφορά στην ιστορία του τόπου μας

Τα Γ.Α.Κ.- Αρχεία Νομού Ηλείας είναι η αρμόδια υπηρεσία του ΥΠΠΕΘ για την εφαρμογή της αρχειακής πολιτικής στον νομό μας. Όπως αναφέρει σε σχετικό έγγραφο η αν. Προϊσταμένη, κ. Παναγιώτα Κωστοπούλου, αρχειονόμος- βιβλιοθηκονόμος, από τους άμεσους στόχους της υπηρεσίας είναι η διάσωση των αρχειακών θησαυρών της Ηλείας, η καταγραφή, η ταξινόμηση και η διοχέτευσή τους προς τον πραγματικό κάτοχό τους, το κοινό της Ηλείας. Η τακτική και σύμφωνα με τη νομοθεσία εκκαθάριση των εγγράφων, μπορεί να συμβάλλει στην πιο αποτελεσματική και αποδοτική λειτουργία της διοίκησης, στην άμεση πρόσβαση και ανάκτηση των χρήσιμων για την διοίκηση εγγράφων, με σκοπό την ταχύτερη εξυπηρέτηση των πολιτών, την προστασία των αρχείων από πιθανές αλλοιώσεις ή καταστροφές και την εξοικονόμηση χώρων.

Η έδρα της υπηρεσίας βρίσκεται στον Πύργο, οδός Θεμιστοκλέους 12.

Για περαιτέρω πληροφορίες και συνεργασία, απευθύνεστε στην κ. Κωστοπούλου, τηλ. 2621036422, e mail: mail@gak.ilei.sch.gr

Τα σχόλια είναι κλειστά.