Σας ενημερώνουμε ότι στο πλαίσιο του Εθνικού Προγράμματος Δράσεων του Ευρωπαϊκού Έτους για την Ανάπτυξη 2015 προκηρύσσεται Διαγωνισμός συγγραφής σύντομου άρθρου με θέμα «Ο κόσμος-εμείς-το μέλλον»,  ο οποίος θα διεξαχθεί μεταξύ των μαθητών  της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε δύο κατηγορίες:

• Α) κατηγορία μαθητών Γυμνασίου και
  • Β) κατηγορία μαθητών Λυκείου.

Ο διαγωνισμός  θα διεξαχθεί από Δευτέρα 9 Μαρτίου έως ΔΕΥΤΕΡΑ 20 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015 (Παρατάθηκε), κατά τη διάρκεια  των μαθημάτων και όχι ως κατ’ οίκον εργασία.

Με το πέρας του διαγωνισμού, ο Διευθυντής  κάθε σχολικής μονάδας θα συγκεντρώσει τις συμμετοχές των μαθητών και θα συγκροτήσει τριμελή εθελοντική Επιτροπή  Εκπαιδευτικών, η οποία θα επιλέξει το καλύτερο άρθρο και θα το αποστείλει μέχρι την ΠΕΜΠΤΗ 23 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015 (Παρατάθηκε) στην οικεία  Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  (Δ.Ε.) για να εκπροσωπήσει το σχολείο στον Διαγωνισμό.

Για το επίσημο έγγραφο και λεπτομέρειες για τον διαγωνισμό πατήστε ΕΔΩ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΔΩ (νέο 24/3/2015)

Πλαίσιο Κατανόησης Εννοιών