Μάθημα Webex 28.5.2020

Συγγραφέας: ΚΟΤΑΝΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 28-05-2020

Αγαπημένα μου πεμπτάκια!

Σήμερα ολοκληρώσαμε και το τελευταίο μάθημα Webex μαζί! Αν και καινούρια εμπειρία, βάλαμε όλοι τα δυνατά μας κι ελπίζω σε όλους κάτι καλό να έμεινε από τις νέες αυτές συνθήκες!

Όπως είπαμε η επιστροφή στο σχολείο τη Δευτέρα θα είναι διαφορετική αλλά και πάλι πιστεύω θα τα καταφέρετε όλοι και όλες μια χαρά για να τελειώσει η σχολική χρονιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο!!!

Σήμερα δεν προχωρήσαμε παρακάτω στα μαθήματα αλλά είπαμε πως καλό είναι μέχρι τη Δευτέρα, να θυμηθούμε ξανά όλα όσα κάναμε αυτόν τον καιρό ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά!

Συγκεκριμένα στη γλώσσα θα ήθελα να κάνετε καλή επανάληψη στην κλίση και τις καταλήξεις των ρημάτων, να θυμηθείτε ξανά τις εγκλίσεις (!), την κλίση ουσιαστικών και επιθέτων, τα μέρη του λόγου αλλά και το βασικό συντακτικό που μάθαμε (υποκείμενο-ρήμα-αντικείμενο/κατηγορούμενο).

Σημείωση: Το αυριανό μάθημα δεν θα πραγματοποιηθεί.

Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για την ερχόμενη εβδομάδα που θα τα πούμε από κοντά!

Γεμίστε τις μπαταρίες σας και ετοιμαστείτε για τον τελευταίο μήνα μαθημάτων!!! 🙂