Ασκήσεις γλώσσας #9(4.5.2020)

Συγγραφέας: ΚΟΤΑΝΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ | Κατηγορία Γλώσσα | , στις 04-05-2020

Καλησπέρα πεμπτάκια μου!

ΓΛΩΣΣΑ

Σήμερα στο μάθημά μας στο Webex, προχωρήσαμε στην ενότητα 10 της γλώσσας, διαβάσαμε το κείμενο σελ. 54 και ασχοληθήκαμε με τη γραμματική της ενότητας !

Ελπίζω πως όλοι έχετε ολοκληρώσει τις προηγούμενες δραστηριότητες και μπορούμε να προχωρήσουμε στις σημερινές! Μην ξεχνάτε πως έχετε περιθώριο να τις ολοκληρώσετε μέχρι το επόμενο μάθημα γλώσσας, την ερχόμενη Πέμπτη!

Ξεκινάμε, λοιπόν, με τη γραμματική, με την οποία ασχοληθήκαμε στο σημερινό μάθημα. Θα βρείτε τη θεωρία εδώ αλλά και στις σελίδες της γραμματικής 134-135 και 196 για τους μελλοντικούς χρόνους και τις υποθετικές προτάσεις, αντίστοιχα. Ακολουθεί και μια παρουσίαση για τις υποθετικές προτάσεις!

Όταν ολοκληρώσετε το διάβασμα των παραπάνω είμαστε έτοιμοι για τις δραστηριότητες!

1. Να παίξουμε ένα κουίζ γνώσεων εδώ!

2. Πατήστε στον σύνδεσμο ! Θα συμπληρώσετε το όνομα σας, θα πατήσετε στο «Λούνα παρκ» κι έπειτα στον κ. Πατάτα! Εκεί θα συμπληρώσετε τον σωστό χρόνο των ρημάτων!

3. Ας εξασκηθούμε και σε ένα φύλλο εργασίας και στις ασκήσεις του βιβλίου σελ.57 ασκ.4, σελ.58 ασκ.5!

4. Μπορείτε εδώ να δείτε ένα βίντεο σχετικά με το τι είναι ο διαστημικός σταθμός που διαβάσαμε και στο κείμενο μας!

(Πηγές : daskalosa.eu )

Υ.Γ. Μην ξεχνάτε πως ακόμη έχετε την άσκηση στο eclass με τις ερωτήσεις κατανόησης του κειμένου [Η βιβλιοθήκη μας] από το ανθολόγιο!

Καλή συνέχεια στην ημέρα σας!!! 🙂