58422a24 eab2 1310 4fee 35c165ca8d31

2ος διαγωνισμός παιδικού εξωφύλλου περιοδικού δρόμου «Σχεδία»

Αισθητική Αγωγή Ανθρώπινα δικαιώματα / Δικαιώματα του παιδιού Διαγωνισμοί Εικαστικά

Σχεδιάζοντας το Σπίτι

Καταληκτική ημερομηνία αποστολής έργων:
Παρασκευή 4 Νοεμβρίου 2022.

Η φαντασία σμίγει με την αλληλεγγύη, στον παιδικό διαγωνισμό σκίτσου της «σχεδίας» με θέμα «Σπίτι».

«Τι είναι σπίτι❓»
«Είναι η φωλιά που με προστατεύει από όλα τα κακά πράγματα που κυκλοφορούν σε όλο τον κόσμο», μας εκμυστηρεύτηκε ένας μικρός επισκέπτης του café/εστιατορίου «σχεδία home» ????

???? Στον παιδικό διαγωνισμό σκίτσου της «σχεδίας», σε συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες, οι μικροί μας φίλοι (5-12 χρόνων), καλούνται να χρωματίσουν με το πινέλο τους την τόσο ζεστή για όλους μας έννοια, αυτή του «σπιτιού».

Το παιδικό σκίτσο που θα κερδίσει τις καρδιές της κριτικής επιτροπής θα φιλοξενηθεί στο εξώφυλλο της «σχεδίας».

ΟΙ ΛΕΠΤOΜΕΡΕΙΕΣ

H ιδέα: 2ος διαγωνισμός παιδικού εξωφύλλου περιοδικού δρόμου «σχεδία»

Το θέμα: Μια ζωγραφιά με θέμα τη λέξη «σπίτι».

Σε ποιους απευθύνεται: Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλα τα παιδιά ηλικίας από 5 έως 12 χρόνων.

Καλούνται οι συμμετέχοντες να αποστείλουν: 1) όνομα παιδιού 2) ηλικία 3) όνομα γονέα/κηδεμόνα 4) στοιχεία επικοινωνίας 5) αν συμμετέχει μέσω σχολείου.

Τεχνικές προδιαγραφές: Η ζωγραφιά πρέπει να είναι τετράγωνη, ώστε να μπορεί να φιλοξενηθεί στο εξώφυλλο, σε οποιοδήποτε χαρτί και σχεδιασμένη με το υλικό της αρεσκείας του μικρού δημιουργού (μολύβι, μαρκαδόρο, τέμπερες κ.λπ.).

Οι διαστάσεις του να είναι τουλάχιστον 20 εκ. x 20 εκ.

Αποστολή: Φωτογραφία ή σκανάρισμα της ζωγραφιάς αποστέλλεται με email στο contest@shedia.gr .

Tο θέμα να γράφει «Διαγωνισμός παιδικής ζωγραφικής της “σχεδίας” 2022».

Το αρχείο θα πρέπει να είναι jpg, υψηλής ανάλυσης, 2Mb έως 4Mb.

Καταληκτική ημερομηνία αποστολής έργων: Παρασκευή 4 Νοεμβρίου 2022.

Ημερομηνία ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων (τα επιλεγμένα): Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου 2022.

Στον περσινό διαγωνισμό πρώτευσε η μαθήτρια Μαριλένα Μαλαματά από το 6ο Δημοτικό Σχολείο Ρεθύμνου,
της οποίας το σκίτσο κόσμησε το 96ο εξώφυλλο της «σχεδίας» μας τον φετινό Γενάρη.