Το μόνο που θέλουν τα Παιδιά για τα Χριστούγεννα είναι να Χαμογελάσουν

Email Image

Αυτά τα Χριστούγεννα οι άνθρωποι του Χαμόγελου θα γιορτάσουν με τα 350*παιδιά που μεγαλώνουν στα 14 Σπίτια μας.

Αυτά τα Χριστούγεννα οι άνθρωποι του Χαμόγελου θα βρίσκονται δίπλα στα 750*παιδιά, που νοσηλεύονται στα Νοσοκομεία Παίδων, μακριά από τα σπίτια τους αυτές τις γιορτές.

Αυτά τα Χριστούγεννα οι άνθρωποι του Χαμόγελου με τα ασθενοφόρα μας θα διακομίσουν 400* παιδιά με προβλήματα υγείας από και προς τα Νοσοκομεία Παίδων.

Αυτά τα Χριστούγεννα οι άνθρωποι του Χαμόγελου θα εξασφαλίσουν ό,τι χρειάζεται για το γιορτινό τραπέζι 4.500* παιδιών, που δεν έχουν ούτε τα απαραίτητα.

Αυτά τα Χριστούγεννα οι άνθρωποι του Χαμόγελου στη Γραμμή SOS 1056 θα απαντήσουν σε περισσότερες από 18.000* κλήσεις παιδιών που έχουν ανάγκη.

Οι άνθρωποι του Χαμόγελου και αυτά τα Χριστούγεννα, με το πιο ζεστό Χαμόγελό τους θα βρίσκονται κάθε στιγμή δίπλα σε κάθε παιδί!

Βοηθήστε κι εσείς «Το Χαμόγελο του Παιδιού» να δώσει σε 24.000 Παιδιά* το πιο σημαντικό δώρο Χριστουγέννων: το ΧΑΜΟΓΕΛΟ τους!

Στηρίξτε τις δράσεις με έναν από τους παρακάτω τρόπους:

Καλέστε στο 19810 από σταθερό ή κινητό(χρέωση: από σταθερό 2,60€ με ΦΠΑ και τέλος σταθερής τηλεφωνίας από κινητό 2,48€ με ΦΠΑ, πλέον τέλους συνδρομητών κινητής 12%, 15%, 18% ή 20% βάσει λογαριασμού. Οι χρεώσεις είναι επιπλέον του μηνιαίου παγίου ή πακέτων χρόνου ομιλίας)

Στείλτε SMS στο 19810 τη λέξη «ΧΑΜΟΓΕΛΟ»(χρέωση 2,48 με ΦΠΑ, πλέον τέλους συνδρομητών κινητής 12%, 15%, 8% ή 20% βάσει λογαριασμού. Οι χρεώσεις είναι επιπλέον του μηνιαίου παγίου ή πακέτων χρόνου ομιλίας)

• Βρείτε όλους τους τρόπους οικονομικής ενίσχυσης εδώ
  • Αποκτήστε τα Χριστουγεννιάτικα δώρα από το Eshop μας εδώ
  • Επισκεφτείτε ένα από τα Bazaar μας. Δείτε που πραγματοποιούνται εδώ
  • Στήριξη σε είδη πρώτης ανάγκης. Δείτε τη λίστα με τα είδη και τα σημεία συγκέντρωσης εδώ

Λίγα λόγια για τους Πέρσες και το κράτος τους.Περσικοί πόλεμοι.

Οι Πέρσες είναι λαός ινδοευρωπαϊκής καταγωγής, που έφτασαν από την κεντρική Aσία στο σημερινό Ιράν περίπου το 1.500 π.Χ. Ξεκινώντας γύρω στο 550 π.Χ. από την επαρχία της Φαρς, οι Πέρσες διέδωσαν τη γλώσσα και τον πολιτισμό τους από τη Μικρά Ασία έως τα Ιμαλάια, ενσωματώνοντας και άλλες τοπικές εθνοτικές ομάδες. Η Περσική αυτοκρατορία γνώρισε μετά το 330 π.Χ. διαδοχικές κατακτήσεις και συνέχισε να υπάρχει με διαφορετικές μορφές περίπου έως το 650 οπότε κατακτήθηκε από τους μουσουλμάνους. Σήμερα οι Πέρσες κατοικούν στο Ιράν και τις γύρω χώρες.

Η πρώτη αναφορά στους Πέρσες προέρχεται από Ασσυριακή επιγραφή του 800 π.Χ. η οποία τους αναφέρει ως “Παρσού”, γείτονες ενός άλλου Αρείου έθνους, των Μήδων. Για τους δύο επόμενους αιώνες οι Πέρσες και οι Μήδοι ήταν υποτελείς των Ασσυρίων, Βαβυλωνίων και Σκυθών (επίσης Άριοι).

Το δε όνομα της Χώρας των Περσών ως Περσία είναι η ιστορική ονομασία του σύγχρονου Ιράν. Η ονομασία αυτή επικράτησε στη Δύση λόγω των Ελλήνων, οι οποίοι γενίκευσαν την ονομασία της περιοχής Παρς (Παρσίς), Φαρς σήμερα, στο νότιο Ιράν, η οποία ήταν και το κέντρο της Περσικής Αυτοκρατορίας. Σημειωτέον ότι η Περσική γλώσσα λέγεται Φαρσί. Η Περσία ονομάστηκε επισήμως Ιράν από τις 21 Μαρτίου 1935, όταν ο Σάχης Μοχάμεντ Ρεζά Παχλαβί ζήτησε επίσημα από τη διεθνή κοινότητα να αποκαλεί τη χώρα του με την εθνική της ονομασία “Ιράν” που σημαίνει “η χώρα των Αρείων”. Ο Μοχάμεντ Ρεζά Παχλαβί καυχάτο ότι ανήκε στη δυναστεία των Αχαιμενιδών και ότι οι Πέρσες είναι Ελληνικής καταγωγής. Η θεωρία στηρίζεται στην Ελληνική μυθολογία και στον μύθο του Πέρση (γιου του Περσέα και της Ανδρομέδας) γιος του οποίου ήταν ο Αχαιμένης ιδρυτής της δυναστείας των Αχαιμενιδών.Οι Πέρσες προσπάθησαν ανεπιτυχώς να κατακτήσουν την Ελλάδα πραγματοποιώντας μία σειρά από εκστρατείες.

Μία από τις σημαντικότερες μάχες που έκριναν την έκβαση του πολέμου των Περσών κατά της Ελλάδας  αποτελεί και η μάχη του Μαραθώνα.

Χρόνια πολλά

Εύχομαι σε όλους ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ με υγεία,ευτυχία και δημιουργικότητα!!!

Μακάρι το 2019

να φανεί γενναιόδωρο και να εκπληρώσει όλους τους στόχους σας!!!

Το 5ο Γυμνάσιο Καλαμάτας αγαπάει το θέατρο

Το Το 5ο Γυμνάσιο Καλαμάτας ,το σχολείο στο οποίο υπηρετώ τα τελευταία οκτώ χρόνια είναι ένα μικρό,περιφερειακό σχολείο, όπου μαθητές και εκπαιδευτικοί συνεργάζονται αρμονικά με μεράκι και κυρίως με αγάπη για να πετύχουν το καλύτερο αποτέλεσμα. Το σχολικό έτος 2017-2018  λειτουργούν στο σχολείο 8 τμήματα με 150 περίπου μαθητές. (περισσότερα…)