Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

ΔΙΑΙΚΤΥΟMε αφορμή τον εορτασμό της ημέρας του ασφαλούς Διαδικτύου στις που γιορτάζεται κάθε χρόνο αρχές Φεβρουαρίου θα ήθελα να σας ενημερώσω για τις δράσεις του σχολείου μας στο συγκεκριμένο θέμα.
Το Διαδίκτυο είναι ένας καταπληκτικός κόσμος μάθησης, επικοινωνίας και διασκέδασης. Είναι όμως και ένας κόσμος ανοιχτός σε όλους, καλούς και κακούς Η πρόκληση στο Διαδίκτυο είναι να μπορούμε να αναγνωρίζουμε πιθανούς κινδύνους, να γνωρίζουμε τρόπους πρόληψης και αντιμετώπισης των κινδύνων και να έχουμε επιλογές για αποφυγή τους και τερματισμό τους.
Οι κυριότεροι κίνδυνοι που συνεπάγονται από τη χρήση του Διαδικτύου είναι:

• Λήψη ανεπιθύμητων μηνυμάτων
• Αποξένωση
• Αποπλάνηση
• Βίαια παιχνίδια
• Εθισμός
• Εκφοβισμός
• Υποκλοπή προσωπικών δεδομένων
• Ιοί
• Αποκάλυψη προσωπικών στοιχείων
• Παραπληροφόρηση
Οι μαθητές όλων των τάξεων ενημερώθηκαν για τους παραπάνω κινδύνους καθώς και για τους βασικούς κανόνες χρήσης του Διαδικτύου μέσω παρουσιάσεων , βίντεο και φύλλων εργασίας που υλοποιήθηκαν στο μάθημα Τ.Π.Ε.(Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών).
Το αντίστοιχο υλικό έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου μας .

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Χωρίς κατηγορία 13 Φεβρουαρίου 2016 ΡΑΠΤΗ ΦΩΤΕΙΝΗ

Υλικό – Λογισμικό Υπολογιστή

5-2-728

Πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο για να κατεβάσετε την παρουσίαση για τα μέρη του υπολογιστή.

Το υλικό αυτό θα δοθεί στους μαθητές των Δ’,Ε’,ΣΤ’ τάξεων.

ΥΛΙΚΟ-ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ2

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Χωρίς κατηγορία 13 Σεπτεμβρίου 2015 ΡΑΠΤΗ ΦΩΤΕΙΝΗ

Προγραμματισμός ύλης Τ.Π.Ε.

Πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο , για να ενημερωθείτε για τον προγραμματισμό ύλης του μαθήματος Τ.Π.Ε. σε όλες τις τάξεις.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΥΛΗΣ

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Χωρίς κατηγορία 13 Σεπτεμβρίου 2015 ΡΑΠΤΗ ΦΩΤΕΙΝΗ

Εβδομάδα Κώδικα

Σε όλες τις τάξεις υλοποιήθηκαν δραστηριότητες σχετικά με την Ώρα Κώδικα & την Ευρωπαϊκή εβδομάδα Προγραμματισμού.

Ωρα Κώδικα 2014 – Εκπαιδευτική Εβδομάδα Επιστήμης Υπολογιστών

08-14 Δεκεμβρίου 2014Afisa-A3-code-hour-14-4all-v1-1

Η Ώρα του Κώδικα είναι μια εισαγωγή στην επιστήμη των υπολογιστών διάρκειας μιας ώρας , σχεδιασμένη να απομυθοποιήσει τον κώδικα και να δείξει ότι οποιοσδήποτε μπορεί να μάθει τα βασικά.

Οι  Σχολικοί Σύμβουλοι Πληροφορικής με την αιγίδα του ΥΠΑΙΘ 148023/Γ2 /17-09-2014 στο πλαίσιο δράσεων με τίτλο «Εβδομάδα Πληροφορικής: Ώρα Κώδικα» υποστηρίζουν και ενθαρρύνουν τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών πληροφορικής στην Ώρα Κώδικα 2014.

Κάθε μαθητής θα πρέπει να έχει την ευκαιρία να μάθει την επιστήμη των υπολογιστών. Βοηθά να καλλιεργήσει δεξιότητες επίλυσης, προβλημάτων, λογική και δημιουργικότητα. Ξεκινώντας νωρίς, οι μαθητές θα έχουν ένα θέμελιο για επιτυχία σε οποιαδήποτε σταδιοδρομία του 21ου αιώνα.

11-17 Οκτωβρίου 2014

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού

Μπες κι εσύ στο …πρόγραμμα με το #coding

Κάντε τις ιδέες σας πράξη με το #coding

Οι  Σχολικοί Σύμβουλοι Πληροφορικής με την αιγίδα του ΥΠΑΙΘ 148023/Γ2 /17-09-2014 στο πλαίσιο δράσεων με τίτλο «Εβδομάδα Πληροφορικής: Ώρα Κώδικα» υποστηρίζουν και ενθαρρύνουν τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών πληροφορικής στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού.

Κάθε αλληλεπίδραση ανάμεσα σε ανθρώπους και υπολογιστές διέπεται από έναν κώδικα. Αυτό συμβαίνει όταν δημιουργείτε μια διαδικτυακή εφαρμογή, όταν χρησιμοποιείτε το GPS κατά την οδήγηση ή όταν επιθυμείτε να αλλάξετε ριζικά τις κοινωνικές επαφές. Ο προγραμματισμός είναι παντού και είναι καθοριστικός για την κατανόηση ενός υπερσυνδεδεμένου κόσμου και την ανάπτυξη και παροχή μιας σειρά υπηρεσιών και εργαλειων που διευκολύνουν τη ζωή μας.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Χωρίς κατηγορία  Με ετικέτα:   , 10 Μαΐου 2015 ΡΑΠΤΗ ΦΩΤΕΙΝΗ