Οκτ 13 2016

12 Γυμνάσιο Πάτρας

12ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΤΡΩΝ

bookhug

Κατά το σχολικό έτος 2015-2016, υλοποιήθηκε στο σχολείο μας το πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας με τίτλο Μελετώντας ένα βιβλίο λογοτεχνίας: «στοχάζομαι», «ανακαλύπτω», «εμπνέομαι», «δημιουργώ» στο πλαίσιο του θεματικού δικτύου του ΚΕΣΥΠ Πάτρας «Τη γλώσσα μού έδωσαν Ελληνική».

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές/τριες συμμετείχαν στις ακόλουθες δράσεις και δραστηριότητες:

• «Παιχνίδι της Ελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας»
  • «2ο Μαθητικό Διαγωνισμό Γλώσσας και Λογοτεχνίας Αχαΐας». Πριν από τη διεξαγωγή του διαγωνισμού έγινε η παρουσίαση του προγράμματος στο σύνολο των σχολείων που έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό.
  • επίσκεψη στην Πολυμεσική Έκθεση «Γλωσσόpolis: περιηγήσεις στη νέα ελληνική» (Συνδιοργάνωση: Μπενάκειος Βιβλιοθήκη της Βουλής των Ελλήνων και Σύνδεσμος Υποτρόφων του Ιδρύματος Ωνάση).
  • μελέτη του λογοτεχνικού έργου τής Ζωρζ Σαρή, «Νινέτ». Πιο συγκεκριμένα:
  • γνωριμία με τη συγγραφέα και τα χαρακτηριστικά του τρόπου γραφής της
  • διερεύνηση του ιστορικού και κοινωνικού πλαισίου του μυθιστορήματος
  • ερμηνευτικές προσεγγίσεις που σχετίζονταν με αξίες, ιδέες, χαρακτήρες ηρώων του έργου
  • ενασχόληση μαθητών/μαθητριών με:
  • δραστηριότητες δημιουργικής γραφής (π.χ. κρυπτόλεξα, ακροστιχίδες, αλλαγή τέλους του έργου, συνομιλία ηρώων της «Νινέτ» με ήρωες άλλων έργων της  Ζωρζ Σαρή)
  • δραστηριότητες αξιοποίησης εργαλείων Τεχνολογίας Πληροφοριών και Επικοινωνίας (π.χ. ηλεκτρονική αφίσα, γενεαλογικό δέντρο, χρονολόγιο, σύννεφα λέξεων)
  • εικαστικές δημιουργίες

Οι προαναφερθείσες δράσεις και δραστηριότητες αποτυπώνονται στο λογισμικό παρουσίασης που ακολουθεί:

Η παιδαγωγική ομάδα του προγράμματος

bookfl-150x150                                                         Αλεξανδρή Αθανασία, ΠΕ 02

Γιαννάκη Ιωάννα, ΠΕ 02